Ankara’da Sanata Açılan Küçük Pencere: Mozarthaus
20 Aralık 2013 Cuma - 12:25     2.145 kez okundu.    
Ankara’da Sanata Açılan Küçük Pencere: Mozarthaus

Ankara’da Sanata Açılan Küçük Pencere: Mozarthaus

19.yüzyıl Viyana stilini yansıtan, titizlikle tasarlanmış olan klasik müzikseverlere yepyeni bir dinleti mekanı açıldı. Mozarthaus Konser Salonu Ankara’da iki piyano sanatçısı Ilgın Salman ve Koray Okyay tarafından sivil bir girişim olarak hizmete sunulmuştur.

Piyanist Ilgın Salman, Başkent Üniversitesi Konservatuarı’nda Piyano Yüksek Lisansını Doç. Kamerhan Turan’la yapmıştır. Ankara’da Profesör Ayşe Savaşır’la piyano eğitimine başlayan sanatçı Almanya’da Doç. Daniela Ballek ve Ankara’da Mehmet Okanşar’la piyano repertuarı çalışmalarına devam etmiştir. TED Ankara Koleji’ni ve Hacettepe Üniversitesi İktisat bölümünü bitiren Ilgın Salman, piyano çalan bir anneannenin ve ünlü ressam bir annenin çocuğu olarak aynı zamanda sanatçı bir aileden gelmektedir. Mozarthaus Konser Salonu’nun yaratıcılarından piyanist Koray Okyay’da sanat ortağı Ilgın Salman gibi Başkent Üniversitesi Konservatuarı’nda Piyano Yüksek Lisansını Doç. Kamerhan Turan’la yapmıştır. Profesör Ayşe Savaşır ve Hacıbaba Adiloğlu’nun öğrencisi olan Koray Okyay, Bilkent MSSF lisans bölümü mezunudur. Mozarthaus’un açılışında sanatçı arkadaşları Özgür Baskır, kemanda Ana Albero, viyolada Ezgi Irmak, çelloda Ediz Şekercioğlu Mozart’ın bestesi olan ‘Küçük Bir Gece Müziği’ni seslendirmişlerdir. Mozarthaus’da ilk resital İtalyan klasik müzik eleştirmenlerinin ‘piyanonun şeytani meleği’ olarak adlandırdıkları piyanist Emre Şen tarafından gerçekleşmiştir. Ankara’daki sivil sanat girişimi Mozarthaus, 35 kişilik konser izleyicisi kapasitesine sahip, duo- trio, quartet konserlerin verilebileceği, isteyenlerin ev konseri düzenleyebileceği güzel bir mekan olarak örnek bir çalışmadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara, ülkemizin ikinci, dünyanın ise otuz sekizinci kalabalık kentidir. Frig dilinde ve Yunancada ‘Ankura’, ‘gemi çapası’ demektir. Efsaneye göre Frig Kralı Midas’ın gemi çapasını bulduğu bölgedir. Ankara Çayı’nın beslediği Sakarya Nehri’nin doğu kısmına kurulan şehri çevreleyen tarım alanları ve Çubuk Ovası ile beraber verimli topraklara sahiptir. Ankara şehrinin ilk sakinleri Anadolu’da medeniyet kurmuş olan Hattilerdir. Zamanla Hititlerin hakimiyetine giren Hattilerin kültür, dil ve sanatların Hitit hakimiyeti altında erimiştir. Hititlerin siyasal çöküşü Frigler tarafından olmuştur.Friglerin başkenti Gordion şehri bugünkü Polatlı ilçesindeki bölgedir. Frigya kralı Midas döneminde Gordion kenti en parlak dönemini yaşamıştır. Kimmerler tarafından ortadan kaldırılan Friglerin hakimiyetinin sona ermesini fırsat bilen Lidyalılar 140 yıl Anadolu’ya hakim olmuşlardır. Madeni parayı icat ettikleri bilinen Lidyalılar, Anadolu’da ticareti, Pazar ekonomisini, tarım, hayvancılık, zeytincilik ve şarapçılık üretimiyle ekonomik gelişimi sağlamışlardır. Medler ve Perslerle savaşan Lidyalılar, Res İmparatorluğu’nun Anadolu’yu ele geçirmesiyle tarih sahnesinden silinmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.