Ankara Operası’ndan Sezona Görkemli Başlangıç
3 Ekim 2013 Perşembe - 10:54     1.951 kez okundu.    
Ankara Operası’ndan Sezona Görkemli Başlangıç

Ankara Operası’ndan Sezona Görkemli Başlangıç

Ankara Devlet Opera ve Balesi 2013- 2014 konser sezonuna bir muhteşem bir ‘gala konser’ ile başladı. Ankara Operası’nda ilk kez sahne alan Bulgar asıllı İtalyan orkestra şefi Julian Kovaçev, konuk klarnet sanatçısı ile övgüye değer ve bol alkışlı bir konser gerçekleştirdiler.

Verdi’nin Nabucco’sundan bir uvertürle başlayan konser yine Verdi’nin bu yıl Türkiye’de prömiyeri gerçekleşecek olan ‘Atilla’ operasının başrolünü alan bas ses sanatçısı Tuncay Kurtoğlu, ‘Mentre gonfiarsi l’anima’yı seslendirdi. Verdi’nin ‘Atilla’ adlı opera eserinde Hun İmparatoru Atilla Han’ın İtalya’ya gerçekleştirdiği seferlerde yaşadıkları konu ediliyor. Mozart’ın ‘Sihirli Flüt’ operasında oynayan koloratur soprano Görkem Ezgi Yıldırım, ‘Gece Kraliçesi’ ve Macbeth’in ‘Patria Opressa’ aryasını, tenor Murat Karahan, Donizetti bestesi olan ‘Albay’ın Kızı’ operasından bir arya seslendirirken salondaki izleyiciler seslerin gücü karşısında nefeslerini tuttular. L.Delibes’nin Lakme operasından koloratur ve mezzo sopranolar için yazdığı Çan Aryası ve Çiçek Düeti’ni Feryal Türkoğlu ve kardeşi Ferda Yetişer lirizmin doruğunda seslendirdiler.  3000 kişinin tıklım tıklım doldurduğu Congresium salonunda açılış ‘gala konser’inde bu sene 200.doğum yılı kutlanan besteci Giuseppe Verdi’nin ‘Maskeli Balo’ operasından bas partisyon için yazdığı ‘Alzati, la tuo fuglio’ aryasını bas sanatçı Tamer Peker seslendirdi. Konser- galanın ilk yarısı Massanet’in Werther operasından tenor Şenol Talınlı’nın seslendirdiği ‘Pourquoi me reveiller’ aryası ile Verdi’nin opera eseri Il Travatore’den ‘Çingeneler Korosu’yla son buldu.  Ankara Devlet Operası’nın açılış konserinin ikinci yarısı G.Rossini’nin ‘Sevil Berberi’ operasından bir uvertürle başladı. Konuk klarnet sanatçısı Giampiero Sobrino, ülkemizde ilk seslendirmesini Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yaptığı klarnet ve orkestra için yazılmış Introduzıone- Tema e Variazioni’yi seslendirdiler. Bir Carmen uvertürü ve Habanera’yı seslendiren mezzo soprano Ferda Yetişer’in ardından Verdi’nin opera korosu eserlerinden en beğenilen en anlamlı bulunan ‘Esirler Korosu’ salonda nefesler tutularak dinlendi. Bestecinin cenazesi sırasında tüm sevenlerinin hep bir ağızdan söyledikleri ‘Esirler Korosu’ eseri aynı zamanda bir özgürlük şarkısı olarak anlam taşımaktadır. Konserin son solistleri soprano Esin Talınlı ve Feryal Türkoğlu, Puccini’nin ‘Madame Butterfly ve Bellini’nin ‘Norma’ operasından seçkin aryalarla konserin sonlarına doğru sahnedeki yerlerini aldılar. Finalde Verdi’nin Aida operasından ‘Zafer Marşı’ ile La Traviata’nın ‘Brindisi’ adlı aryaları konsere son noktasını koydu. Operatik bir karışımla sunulan açılış konserinde uvertürler, aryalar, koro ve düetler son derece zevkli bir şekilde sıralanarak ve solistlerin de titizlikle seçilmesiyle başarılı bir ‘opera potbori’ tarzında izleyenleri de sıkmadan ve zevkle evlerine yolcu etti.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.