Antalya Operası’nda Eva Balesi
3 Kasım 2009 Salı - 17:38     4.150 kez okundu.    
Antalya Operası’nda Eva Balesi

Antalya Operası’nda Eva Balesi
Antalya Devlet Opera ve Balesi her geçen yıl müzikseverlerin ve eleştirmenlerin merakla izlediği bir sanat merkezi olma yolunda

yeni başarılara imza atıyor. Bu kez iki perdelik bir bale gösterisi Antalya’da prömiyerini gerçekleştirecek. Avrupa’nın ünlü koreograflarından Robert North’un sahneye hazırladığı aisistanı Julian Moss’un rejisini gerçekleştirdiği eser ünlü besteci Howard Blake’in dünyaca sevilen ‘Eva Balesi’ adlı eseri. Eser ülkemizde ilk olarak Antalya’da sergilenecek. Koreografinin en önemli özelliği müziklere insan sesinin de katılması. Eva balesinin konusu çağdaş bir kadın olan Eva’nın hayat hikayesini çocukluğundan genç kızlığına toplumsal ve duygusal yaşamından ölümüne tüm evreleriyle seyirciye sunmakta. Günümüz toplumunda kadın olmanın getirdiği sorumluluğu iç çatışmalarını yenik düşüşlerini ayağa kalkışlarını her cepheden anlatan eserin seyircisini bir anlamda derin düşünmeye zorlama çabasında olduğunu hissediyoruz. Eserin sonunda koronun da katılımıyla bu dramatik mücadelenin yaşam ve ölüm çizgisinin ayırdına gelindiğinde hayatın geçiciliği karşısında çokta önemli olmadığını seyirciye bir mesaj olarak geçiyor. Eva Balesi ’nde orkestra şefliği ni Hakan Kalkan, dekoru Gürcan Kubilay, kostümü Sevtaç Demirer, ışığı ise Talip Şahin gerçekleştirmiş. Eva rolünde Esra Taner, arkadaşları rolünde Selin İnan, Gülçin Gökçebağoğlu, Müge Öğüt, Murat Özdemir, Murat Berkin, Gabriel Gogua, Tolga Burçak, Eva’nın annesini Gökçe T.Turgut, Bader Baran, Eva’nın babasını Cem Kaytmaz, Devrim Saraçoğlu, ilk aşkını Tolga Burçak, Okan Ünal, Eva’nın ilk kocasını Evren İskender, Murat Berkin, kızını Sinem Ertan, Sevgim Aksoy ve oğlunu Gabriel Gogua ve Yetkin Şahin oynuyorlar. Eserin prömiyeri 7 Kasım saat 20:00’de, galası ise 12 Kasım saat 20:00’de Haşim İşçan Kültür Merkezi’nde müzikseverler in huzurunda gerçekleşecek.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.