Antonin Dvorak
2 Eylül 2009 Çarşamba - 13:55     6.699 kez okundu.    
Antonin Dvorak

(1841-1904)

Geç romantik dönem sanatçıları ndandır. Çek sanatçı 1841 yılında Bohemya’da dünyaya gelir. Babası kasaptır ama keman çalar. 9 yaşında kasaba bandosunda müzik hayatına başlar. O tarihlerde Prag’da müzik öğrenimi yapmak zordur.

    Çekler yeni savaştan çıkmış ve Viyanalılarca okumaları hoş karşılanmıyordu. Tüm zorluklara rağmen Dvorak org okulunu başarıyla bitirir. Parasızlık nedeniyle ünlü bestecileri dinleyememiştir ve evinde de piyanosu yoktur. Okulu bitirince Prag’da Prag Ulusal Tiyatrosu ’nda viyolacı olarak çalışmaya başlar. 1873’de bu işten ayrılır ve beste yapmaya ağırlık verir. Bu dönemde Çeklerin Avusturyalılara karşı açmış oldukları savaşı anlatan şiirden esinlenerek “Hymnus” adlı eserini besteler.

 

    1893’de Martin Novetzky Tiyatrosu’nda koro tarafından söylenen eser büyük beğeni toplar. Daha sonra gene aynı temalı “Hussite” uvertürünü yazar. Bohemya sınırları içinde Dvorak tanınmış ve sevilen bir sanatçı olmuştur artık. Bu dönemlerde 3 numaralı senfonisini yazar. Bu dönemlerde Dvorak,  Johannes Brahms’ın komite başkanı olduğu Avusturya Ulusal Ödülünü  “Moldavya Düetleri” adlı eseri ile alır. Brahms bu eseri çok beğenir ve basılmasını sağlar. Moldavya Dansları halkın çok hoşuna gider. Bundan cesaretle Dvorak, Slav Dansları besteler. Bu hareketli ve renkli müzikler Avrupa’ya yayılır ve beğeni toplar.

 
       Sanatçı bir süre sonra şarkı bestelerinin ardından “Stabat Mater” isimli koro parçasıyla İngilizler tarafından beğenilir ve çağırılır. Cambridge Üniversitesi onu fahri profesör yapar. Bu sırada Birmingham Festivali için 1885’de “The Specter’s Bride” ı besteler. Sonrasında Leeds Festivali için “St.Ludmilla” oratoryosunu yaratır.
    Dvorak her çeşit müzik türünde besteler yapabilen bir sanatçıydı. Şarkılar, senfoniler, düetler, marşlar, konçertolar, danslar…

 
     Brahms, Antonin Dvorak ’ı çok sevmiş ve araların bir bağ olmuştu. Amerika’da açılan Milli Konservatuara Dvorak,  Brahms sayesinde müdür olur. Amerika’dayken Amerikalı şair Henry Longfellow’un “Hiawatha” isimi uzun şiirini çok beğenir ve senfoni olarak besteler. Dvorak’ın senfonilerinden sonuncusu olan “Yeni Dünyadan” senfonisi pamuk tarlalarında çalışan zencilerin ve Kızılderililerin müziğinden etkiler taşımaktadır.Ama gene de ana tema Çek halk müziğidir.

 
    1895 yılında Amerika’dan Prag Konservatuarındaki eski görevine  dönen sanatçı artık yaşlanmıştır ve sahne müzikleri bestelemektedir. En son eseri “Armida” dır. 1904 yılında ölen sanatçının en tanınmış eseri ise 9. Senfonidir. 10 adet opera besteleyen sanatçının en bilinen opera eseri “Rusalka” dır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.