Antonio Vivaldi
2 Eylül 2009 Çarşamba - 16:03     9.484 kez okundu.    
Antonio Vivaldi

(1678 – 1741)

Venedik ’de 1678 yılında doğan Vivaldi, Barok dönemin en büyük müzisyenlerindendir. Din eğitimi alan Vivaldi keman çalmayı babasından öğrenir. Vivaldi, başta keman olmak üzere orkestra ve solo çalgılar için pekçok sonat ve konçerto bestelemiştir.

En tanınmış eserlerinden olan ve her biri bir mevsimi anlatan, 4 keman konçertosu ndan oluşan “ Mevsimler ” en tanınmış eserlerindendir. Vivaldi müzikte yapının sağlamlığını ortaya koyarak konçerto şeklinin doğmasını ve yerleşmesini sağlamıştır.

 
     1703 yılında hem papaz olarak görev alır hem de kızlar yetimhanesine müzik ve keman dersi vermek için çalışmaya başlar. Yetimhanedeki bir diğer görevi de kızların verdikleri konserlerde çalabilmeleri için beste yapmaktır. Burada koro ve orkestra kurarak olağanüstü başarılara imza atar. Kızların çalmaları için birçok eser besteler. Bu arada kendi beste çalışmalarını da sürdürmektedir. Bu dönemde konser vermek için Avrupa’da birçok ülkeye gider.   Yetimhanede toplam 6 yıl çalışan sanatçı ilk bestesi olan Op 1. Sonat setini 1705 yılında yayımlar. Sanatçı 1709 yılında yetimhanedeki görevinden ayrılır.

 
      1709 yılında ikinci sonatı olan Op 2 keman sonatını Danimarka kralı IV. Frederik’e ithaf eder ve yayımlar. Bu yıllarda konçerto yazmaya başlayan Vivaldi İtalya’da Bach’ın müziğini yansıtan bir sanatçı olur. Bu dönemde Vivaldi 12 konçerto yazar ve “L’estro Harmonico” ismiyle yayımlanır. 12 konçerto yayımlandığında büyük ses getirir.

 
     1723 -1724 yıllarında Antonio Vivaldi operaya yönelir. Roma’daki karnaval dönemi için 3 opera besteleyen sanatçı tekrar yetimhane’nin yöneticileriyle ayda 2 konçerto bestelemek  için anlaşma yapar. Bu dönemde Op.8 cimento dell’armonica e dell’inventione isimli, içinde Mevsimler konçertolarının bulunduğu eserleri besteler ve ismi iyice adını duyurur. 1736 yılı civarında Ferrara kentine opera ve konser yöneticliği yapmak için gider.  Fakat buranın yöneticileriyle anlaşamaz. Ayrıca opera sanatçısı ve öğrencisi Anna Giraud ile Vivaldi’nin bir ilişkisi vardır ve bu ilişki papalık elçisince  ters bulunur.  Bu nedenlerle Vivaldi işinden olur ve Ferrara kentinden sürülür. Bunun üzerine Amsterdam’a yerleşen sanatçı 1741 yılında ölür ve yoksullar mezarlığına gömülür.  Öldüğü gece Vivaldi’nin 1742 yılında son yazdığı operası olan “L ‘Oracolo in Messeina ovverro la Merope” sahnelenir.    

 

        Vivaldi, eserlerinin anlam ve anlatım gibi öznel kavramlarla ilgili değerlerinin yanında müzik biçimlerinin gelişimini de hızlandırmıştır. Vivaldi’nin konçertolarının yanı sıra operaları, oratoryoları, senfonileri vardır. 450 den fazla konçertosunun, yüze yakın sonatının, on iki senfonisinin, elliye yakın opera ve oratoryosunun olduğu bilinmektedir. Sanatçı farklı enstrümanları eserlerinde kullanmayı sevmiş, özellikle viyolonsel, eserlerinde ön plana çıkmıştır. Barok dönem müziğinde  genelde nefesli çalgılar sevilirken Vivaldi eserlerinde çoğunlukla yaylı çalgıları kullanmıştır. Keman konçertolarının yanında çello, viyolonsel, madolin, obua, flüt gibi farklı enstrümanlar için yazılmış konçertoları vardır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.