Arjantin Tango Müziği ve Walter Rios Tango Dansçıları
9 Nisan 2013 Salı - 15:32     1.519 kez okundu.    
Arjantin Tango Müziği ve Walter Rios Tango Dansçıları

Arjantin Tango Müziği ve Walter Rios Tango Dansçıları

Arjantin’li tanınmış tango koreografı, dansçı ve sanat direktörü Gustavo Guerrero dans grubuyla Avrupa ve Amerika’dan sonra ülkemizde de fırtınalar estirecek.

Tango müziği çalan müzik topluluğu ile dans grubu Band- O- Neon 12 Nisan 2013 Cuma günü saat 20:00’de CRR’de sıcak bir Arjantin havası estirecekler. Büyük Tango Show Topluluğu’nun baş koreografı olan bandoneon sanatçısı Walter Rios profesyonel dansçılarıyla etkinliklere renk katacak. Arjantin, Güney Amerika’nın güney kesiminde bulunan harita üzerinde ‘uzun bir kare’ biçiminde yer alan bir ülkedir. Latince ‘Argentum’dan gelen ismi ‘gümüş’ anlamına gelmektedir. İspanyol korsanlarının gümüş bulmak amacıyla geldikleri kıtada İspanyolca ve İtalyanca dili hakimdir. Ülkemizden 3,5 kat büyüklüğünde olan Arjantin, dünya ortalamasında 8. sırada en geniş yüz ölçümü olan devlettir. Kuzeyden, güneye doğru giderek daralan ülke Atlas Okyanusu kıyılarındadır. Başkenti Buenos Aires’tir. Amerika kıtasının keşfinden sonra Avrupalı koloniler akın akın okyanus ötesi kara parçaları na gelmektedirler. 16.yüzyılda Arjantin’e gelen İspanyollar ilk yerleşim yerini Buenos Aires’te kurmuşlardır. 19.yüzyıl başlarında İngilizlerin işgaline uğrayan Arjantin altı yıl sonra istiklalini kazanmıştır. II. Dünya Savaşı’nda Nazi sempatizanı olarak hareket eden Arjantin hükümetinin ülkelerle arası açılmıştır. 1945 yılında müttefikler tarafına geçen ülke Amerika’nın da desteğiyle BM üyeliğine alınmıştır. 1946 yılında devlet başkanı seçilen Arjantin’in efsanevi lideri Peron, sert ve enerjik eşi Eva Peron ile işçi sınıflarının sevdiği bir halk kahramanına dönüşmüşlerdir. Askeri bir darbe ile sürgüne giden Peron, 1973 yılında yeniden devlet başkanı olmuştur. Ölümünden sonra 3. eşi İsabel Peron 1976 yılında hükümeti devrilene kadar idarede kalmıştır. Yüzey şekilleri dağlık ve ovalık olan ülkenin Arjantin Andları’nda altı bin metre yüksekliğin üzerinde dağlar bulunmaktadır. Ülkenin okyanusa bakan cephesi nemli ve sıcaklığı yüksek değildir. Kuzey uçta ise iklim sıcaktır ve çay yetiştirilmektedir. Atlas Okyanusu’ ndan iç kesimlere gidildikçe yağışlar fazlalaşır. Arjantin’in bir kısmı ise orman alanı fazla olmayan ve kuraklık çeken bölgedir. Arjantin’e göçler ve yerleşme alanları yüksek yaylaların bulunduğu ve madencilik bölgelerine doğru olmuştur. İspanyol kolonilerinin kurduğu merkezler melez Arjantin kentlerini oluşturmuştur. Modern Arjantin, Buenos Aires limanının Atlas Okyanusu ticaretine açılmasıyla başlamıştır.  Ülkedeki Pampa bölgesi topraklarının verimliliği, hayvancılık kalitesi ve tahılların bereketini akla getirmektedir. Bölgede bankalar, kooperatifler, tüccarlar, traktörler fazlaca bulunmaktadır. Arjantin’de ırmaklardan ve dağlardan gelen su nedeniyle su enerjisi tesisleri de gelişmiştir. Bolca uranyum madenine sahip olan ülkede nükleer santraller inşa edilmiştir. Petrol ve doğal gaz üreticisi de olan ülke sanayiisi 1958 yılından bu yana çok uluslu şirketlerle çalışma açılımını da sağlamıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.