Arp
2 Eylül 2009 Çarşamba - 17:17     19.542 kez okundu.    
Arp

Telli çalgılar grubundan olan arp genellikle klasik batı müziğinde kullanılır. Boyutu 1,7 metre büyüklüğünde olup tahtadan yapılır ve telleri de bağırsaktandır. Arp en eski yaylı sazlardandır.

      Yaya gerili telin çıkardığı sesten ilk olarak ortaya çıkan enstrüman “lir” dir. Arpın, Yunan ve Romalıların yaygın olarak kullandığı lirden esinlenilerek yapıldığı tahmin edilir. Galler’de ve İrlanda’da eski çağlardan beri kullanıldığı bilinir. İrlanda’nın yerel müziğine eşlik eden Kelt arpı olarak bilinen küçük bir arp yaygın olarak kullanılıyordu.

 

      Arp 14. yy.’da ince ve uzun gotik biçimini alır. Rönesans döneminde Ortaçağ’daki genel biçimini korumuş ama tel sayısı 24′ten 43′e çıkmıştır. Solo ve eşlik çalgısı olan arp 16. yy.’ın sonlarında orkestraya girmiştir. Arp, günümüzdeki 47 telli ve çift pedallı biçimini alana kadar pek çok biçimden geçmiştir. Yunan ve Roma’da yaygın olarak kullanılmış bir enstrümandır.

 

      Dik konumda yere oturan bir alet olan arp, herhangi bir alet kullanmadan, parmaklarla çeşitli uzunluktaki tellerin çekilmesi ve bırakılmasıyla sesler elde edilerek çalınır. Günümüzde kullanılan arp 47 telden oluşur ve 7 tane de pedalı vardır. Üçü sol ayak için, dört tanesi de sağ ayak içindir. Pedallar bemol ve diyezleri çalınabilmek için kullanılır.

 

   Arp enstrümanı , hem ezgi hem de armoni çalabilen ender enstrümanlardandır. Orkestralarda solo ve eşlik görevindedir. Arp, seslerinin karşılığı olan yedi pedalın tutturulduğu oluk haznesi, çınlama kasası, sütun ve konsoldan üretilmektedir. Arp çalan kişi çaldığı sırada sürekli enstrümanı akort etmek zorundadır. Ayrıca çalan kişinin kolları uzun olması gereklidir. Parmaklarının güçlü ve duruşunun dik olması gerekmektedir.

 

     Arp genel olarak orkestralarda çok yaygın kullanılan bir enstrüman değildir. Genelde solo olarak çalınır. Düşük sesi nedeniyle büyük orkestralarda pek rastlanmaz. Genelde oda müziği orkestralarında yaygın kullanılır. Ayrıca solo olarak da dinlenmektedir. Dünyaca ünlü besteciler Claude Debussy ve Maurice Ravel ’in arp için besteleri meşhurdur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.