Arp ve Çeng’in Buluşması
3 Kasım 2009 Salı - 17:21     4.049 kez okundu.    
Arp ve Çeng’in Buluşması

Arp ve Çeng’in Buluşması
2010 Avrupa Kültür ve Sanat Başkenti İstanbul projesi kapsamında birbirinden ilginç ve güzel çalışmalara yeni biri daha eklendi.

İstanbul 2010 AKB genel sekreteri Yılmaz Kurt dünyaca tanınmış arp sanatçımız Şirin Pancaroğlu ile Arp Sanatı Derneği bünyesinde 23 Ekim 2009 günü ‘İstanbul ve Arp’ projesi adına bir protokol imzaladı. ‘İstanbul’ ana temasıyla Türk kültürünü esas alan ve 6 Türk bestecinin katkısında arp ile çalınan besteler, konser programları ve albüm çalışmaları için hazırlıklara başlandı . Besteciler Özkan Manav, Hasan Uçarsu, Turgay Erdener, Mahir Çetiz, Barış Perker, Arda Agoşyan 2010 sonbaharında İstanbul’da dünya prömiyerini gerçekleştirmek için kollarını sıvadılar. ‘İstanbul’ ana temalı melodiler arp ve Osmanlı arpı ‘çeng’ için bestelenecek. İstanbul’un tarihi ve coğrafi dokusu, dünya ve İslam kültürüne etkisi, dünün ve bugünün sentezi, tarihi mekanların ve oralarda yaşamış devlet büyükleri nin imajı bestelerin ana temasını oluşturmaktadır. Batı kültürü ne ait arp ve Osmanlı’nın arpi ‘çeng’in bestelerin ışığında birleşerek müzik kardeşliğinde kültür ve dostluk bağlarını geliştirmesi adına önemli bir işlevi bulunmaktadır. Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında gerçekleşecek konserlerle dünya arp literatüründe yerini alacak olan proje ülkemizin çağdaş müzik alanındaki başarısını gözler önüne sererek değişik kültürlerdeki besteci ve yorumcuların dikkatini çeken örnek bir proje olacaktır. ‘İstanbul’ doğu ve batı sentezini içinde barındıran bir dünya kenti olduğunu bir kez daha bu projeyle anlatacaktır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.