Art Blakey
2 Eylül 2009 Çarşamba - 16:48     10.131 kez okundu.    
Art Blakey

(1919 – 1990)

Art Blakey 1919 yılında Pennsylvania ‘da doğar. Piyano çalarak müziğe giriş yapan sanatçı sonra davul çalmayı öğrenir. Birçok caz davulcusunun da öncüsü olur. Modern cazın gelişimine destek olur. Hard-Bop adı verilen bir tarzın doğmasını sağlar.

 Bu tarzın yayılması ve sevilmesi için çalışır. Blakey davul konusunda ustalaşmış, davulu öne çıkararak sevilmesini sağlamıştır. “Jazz Messengers” adlı grubu kurarak hard-bop tarzını yaymaya ve güçlendirerek insanlara sevdirmeye çalışmıştır. 30 yıl süresince beğenilerek dinlenen bu gruba çeşitli yetenekte gençler katılmış ve hem müziği hem de kendilerini geliştirmişlerdir.

 

        Caz müzikte hard-bop ve be-bop tarzında usta olan Blakey, davulu öne çıkarmanın yanısıra piyano ve nefesli sazları da etkin olarak kullanmış ve çok sesli bir müzik ortaya çıkarmıştır. Blakey’nin davulu çalma tekniği ve özellikle de zilleri kullanışı dikkat çekicidir beğeni toplamıştır.

 

      1939 yılında Mary Lou Williams Grubuna davulcu olarak giren sanatçı Nwe York’a gider. Bir dönem Fletcher Henderson’un grubunda 3 yıl kadar çalar. Daah sonra şarkıcı Eckstine ile birlikte New York kulüplerinde çalışmaya başlar. Milles Davis ve Thelonious Monk ile beraber çeşitli kayıt çalışmaları da yapmıştır.

 

    1948 senesinde Blakey, eşinin ölümüyle sarsılır. Afrika’ya gider ve oranın farklı kültürünü ve buna bağlı olarak müziğini inceler. Üzerinde çeşitli çalışmalar yapar. Afrika’da Müslümanlığı tanır ve kabul eder. Müslümanlığı kabul etmesiyle isim olarak Abdullah İbn Buhaina ismini alır.

 

    Jaz Messengers grubunu 1954 yılında kurar. Grubun kurulumunda Blaky’e piyanist arkadaşı Horace Silver yardım eder. 30 yıl süresince çalaca kolan grupta Kenny Dorham trompette, Hank Mobley ise tenor saksafondadır. Piyanoda Horace Silver davulda Blakey vardır.  Bir süre sonra gruptan Silver’in ayrılmasıyla genç müzisyenlere grubun kapıları açılır. Jazz Messengers’a katılan müzisyenler arasında trompetçi Bill Hardman, Lee Morgan, saksafoncu Kackie Mclean, Benny Golson, piyanist Boby Timmons gibi müzisyenler olur. 1960’larda ise grupta saksafoncu Wayne Shorter , trompetçi Freddy Hubbard ve tromboncu Curtis Fuller çalmıştır. Turnelere çıkmışlar ve albümler çıkarmışlardır. Albümlerinden bazıları Mosaic 1961 yılında, Free for All 1964 yılında çıkmıştır.       

 

      Blakey Jazz Messengers grubuyla genç cazcıların yetişmesine ön ayak olmuş onların yükselmesi ve başarılı olması için uğraş vermiştir. İyi, öğretici, yeniliklere açık  bir grup lideri ve kurucusu olmuştur. Blakey’nin ölümüyle Jazz Messenger s grubuda çalışmalarını bitirmiş ve devam etmemiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.