Aşık Veysel Deyince..
21 Mart 2010 Pazar - 11:22     3.278 kez okundu.    
Aşık Veysel Deyince..

Aşık Veysel Deyince..

21 Mart 1973′te sabaha karşı köy evinde hayatını gözlerini yuman Aşık Veysel’i bugün takvimlerin baharı müjdelediği, cemrelerin ozanların şiirlerine düştüğü 21 Mart 2010 Pazar günü CRR’de saat 20:00’de anıyoruz.

Acısını, hüznünü, sevincini, gözlerindeki karanlığı, içindeki hayat aydınlığını Türk dilini en yalın, en sade, en saf şekilde kullanarak türkülere, şiirlere döken bir halk ozanı. 1894 yılında Sivas Şarkışla’da dünyaya gelen sanatçı çocukluk yıllarında yakalandığı çiçek hastalığı nedeniyle gözlerini yitirmiş. 7 yaşına kadar köyünün ovasında, bayırında koşup oynayan hayat dolu, haşarı bir erkek çocuğu. Aşığı, ozanı ile ünlü Sivas şehrinin bu ücra köyünde Şatıroğulları’nın aile reisi de çalıp söylemeye meraklı. Evleri ozanlar, halk şairleriyle dolup taşan bir misafirperverlik içinde yaşarlar. Veysel çocukluğundan bu yana merakla dinler babasının ve ozanların meşklerini, ağıtlarını, öykülerini. Aşktan, savaşa, topraktan, ağaca, çiçekten, börtü böceğe, hayata, ölüme her şey söylenir şiirle, bağlamayla da çalınır. Veysel ilk bağlama dersini Aşık Ala’dan alır. Pir Sultan, Dertli, Karacaoğlan, Ruhsati’nin birbir ezberler deyişlerini, içinde özümser. Veysel köyündeki odasında kalmaz bu birikimleriyle. Uzun ve sancılı bir yolculuğa çıkar Aşık Veysel olana kadar. 1931 yılında büyük şiir ve edebiyat ustası Ahmet Kutsi Tecer’le yolları birleşir. Şiirleri derlenir, köy enstitülerinde saz öğretmenliği yapmaya başlar. 1965 yılında TBMM özel bir kanunla maaşa bağlar Aşık Veysel’i. Erdoğan Alkan O’nun hayatını şöylece özetler: ‘Aşık Veysel’in yaşamı Kızılırmağa benzer. Bir ucu Karadeniz Bafra’dadır. Bir ucu Doğu Anadolu’da Zara’dadır. Acıyla sancıyla başlar, gür sularla doğup beslenir’. Huzurla uyu Aşık Veysel…

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.