Aşk-ı Memnu Operası
15 Aralık 2009 Salı - 10:46     2.890 kez okundu.    
Aşk-ı Memnu Operası

Aşk-ı Memnu Operası

İzmir Devlet Opera ve Balesi ’nin 12 Aralık’ta prömiyerini gerçekleştirdiği Halid Ziya Uşaklıgil ’in aynı adlı eserinden opera sahnelerine koyduğu Aşk-ı Memnu operası 17 Aralık’ta sanatseverlerle birlikte 2009 yılına veda edecek.

Aşk-ı Memnu Operası 2010’da 21- 23 Ocak ve 24- 27- 28 Nisan tarihlerinde de İzmir operası sahnelerinde sergilenmeye devam edecek. Aşk-ı Memnu Operası’nı değerli besteci Selman Ada yaptı. Dünyanın en genç orkestra şefi ünvanını almış olan Ada, 1965 yılında henüz 12 yaşında iken Paris Ulusal Yüksek Konservatuarı’na girmiş ve tüm bölümlerin birinciliği ile okulu parlak bir gelecek vaad eden genç bir sanatçı olarak bitirmişti. Beste çalışmalarına yedi yaşında başlayan ve ülkemizde de önemli besteciler arasında yer alan Ada, Klasik Batı müziği bestelerinde Türk müziği motiflerini de kullanmayı ihmal etmemiş. 2 opera, 2 orotoryo, 4 senfonik beste, 3 koro bestesi, 17 piyano için beste, 14 oda müziği, 5 şan bestesi bulunan sanatçı Aşk-ı Memnu’nun yanı sıra Ali Baba ve Kırk Haramiler operasını bestelemiştir. Aşk-ı Memnu romanının 100.yılı olan 2000 senesinde bestelenen opera eseri ilk kez 2003 Ocak ayında Mersin Devlet Opera ve Balesinde sergilendi. Eserde XIX.yüzyıl sonunda Türk aile yapısının Batı uygarlığının tesiriyle geçirdiği iç çelişkilerin aile bireylerinin ilişkilerine yansıması konu edilmiş. Eserin rejisini Ankara Devlet Operası’ndan Murat Göksu gerçekleştirmiş. Dekorlar Nihat Kahraman’ın, kostümler ise Sevtaç Demirer imzalı. Koroyu Caner Ruhselman çalıştırmış. Bu ölümsüz eseri İstanbul Operası sahnelerinde de izlemeyi arzu ediyoruz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.