Aşk Şarkılarının Buğulu Sesi Victor Lazslo CRR’de
24 Kasım 2013 Pazar - 12:56     1.855 kez okundu.    
Aşk Şarkılarının Buğulu Sesi Victor Lazslo CRR’de

Aşk Şarkılarının Buğulu Sesi Victor Lazslo CRR’de

Son derece yumuşak sesiyle 80’li yılların latin ve caz aşk şarkılarını söyleyen Avrupa’nın ünlü vokal sanaçılarından Victor Lazslo, Billie Holliday Müzikali’nin dünya turnesi programında 4 Aralık 2013 saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda şarkılarını seslendirecek.

Çıkardığı son albüm olan ‘Begin the Beguine ve yazdığı ilk roman ‘La Femme Qui Pleure’le Fransa’da sükse yaratan sanatçı aynı zamanda bir moda ikonu olarak ta adından söz ettirmektedir. Billie Holliday Müzikali’nde sanatçının 20 şarkısını seslendiren Victor Lazslo, kullandığı bu sahne adını ünlü ‘Casablanca’ filmindeki karakterden almıştır. Sanatçının gerçek adı Sonia Dronier’dir. Fransa’da dünyaya gelen sanatçı çocukluk ve gençlik yıllarını İngiltere ve Belçika’da geçirmiştir. İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Flemenkçe konuşan sanatçı Brüksel’de sanat tarihi dersleri ve keman eğitimi almıştır. Aynı şehirde vokalistlik yapmaya başlayan Victor Lazslo, bir Fransız filmi için doldurduğu Fransızca, İspanyolca şarkılardan oluşan ‘She’ albümüyle büyük başarı sağlamıştır. Buğulu ve etkileyici sesi, kendine has müzikal karakteri ve seyircisiyle kurduğu sıcak iletişimiyle dikkatleri her zaman üzerinde tutmayı başaran sanatçı dizi ve filmlerde de oyunculuktaki üstünlüğünü kanıtlamıştır. 1987 yılında Belçika’nın ev sahipliğini yaptığı Eurovision Şarkı Yarışması’nı sunan sanatçı film çalışmaları nedeniyle sahne ve konserlerden uzak kalmıştır. Billy Holliday Müzikali’nde şarkıcının eserlerini yorumlayan Lazslo, sanatçı için yaptığı yorumda ‘Billy Hollyday’i dinlerken ve izlerken adeta etlerim kopardı. Şarkılarında hem neşeyi, hem hüznü, hem coşkuyu bir arada duyardım. Hayattaki umut ve kırgınlıklarımın dile geldiğini hissederdim.’ demiştir. Casablanka (Kazablanka)’nın Türkçesi ‘Beyaz Ev’dir. Fas’ın en büyük şehri olan Kazablanka, 1942’de beyaz perdeye aktarılan ‘Casablanca’ filminden sonra popülaritesini arttırmıştır. ‘Modern Mimarinin Baş Kenti’ olan şehir, 20.yüzyılda Paris Ecole des Beaux- Arts’dan mezun olan mimarların proje ve tasarımlarını uyguladığı bölge olmuştur. 12.yüzyılda bir Berberi köyü olan şehir, 15.yüzyılda Portekizli korsan ların akınına uğramıştır. Büyük bir depremle yıkılan şehir İspanyol tüccarlar ve Avrupalıların yerleşmesiyle birlikte yeniden kurulmuştur. Fransa’nın himayesi altında kalan şehir bu sürede Fas’ın en büyük limanına sahip olmuştur. Yumuşak bir Akdeniz İklimi’ne sahip olan kent, aşırı sıcaklık, aşırı soğukluk gibi hava değişimlerine uğramamaktadır. II.Dünya Savaşı’nda ‘Kazablanka Konferansı’nın gerçekleştiği şehire Churchill ve Roosewelt gibi önemli devlet adamları gelmiş ve savaşın gidişatını tartışmışlardır. II.Dünya Savaşı sırasında Amerikan Hava üssü kurulan Kazablanka, Avrupa saldırılarında tedarik ve destek bölgesi olarak kullanılmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.