Aşkın Buğulu Sesi Buika
23 Temmuz 2010 Cuma - 10:11     2.747 kez okundu.    
Aşkın Buğulu Sesi Buika

Aşkın Buğulu Sesi Buika

Tüm dünyanın zevkle dinlediği yakarış dolu ihtiraslı tınısı, sembolü aşkın ateş kırmızısı rengi İspanyol müziği, uçuşan kırmızı eteklerde dansı ile Flamenco tarzını caz müziğiyle başarıyla harmanlamış Mayorka’lı şarkıcı Buika 6 Ağustos 2010’da İstanbul’da hayranlarıyla yeniden buluşmak ve konser vermek üzere ülkemize geliyor.

Radyo Voyage’ın ‘7 Kıta, 7 Konser’ etkinliği kapsamında Flamenco- caz repertuarıyla Buika ve beraberinde Kübalı ünlü besteci ve caz piyano solisti Chucho Valdez yeni albümlerini gerçekleştirdikleri dünya turnesiyle tanıtıyorlar. Buika, ‘El Ultima Trago’ adını verdiği albümünü ünlü Meksika’lı şarkıcı Chavela Vargas’ın 90.doğum gününe atfediyor. Ünlü sinema yönetmenlerinin film müziklerinde yer almış Chavela Vargas’ın şahane sesinden ve eşsiz yorumundan sevilmiş bir çok şarkıyı albümünde toplayan Buika kendine has tarzı ve yorumuyla başarılı bir çalışma ortaya çıkarıyor. 1972 yılında Mayorka Adası ’nın Palma kentinde dünyaya gelen Buika ülkesinin sokaklarında fırtınalar estiren coşkulu Flamenko müziğini dinlerken, annesinin etkisiyle cazın efsaneleşmiş müziğinin de iyi dinleyicilerindendi. Müziğe ülkesindeki barlarda ve gece klüplerinde şarkılar söyleyerek başlayan sanatçı 2000 yılında Las Vegas ’a gelerek şansını bu büyülü şehirde denemeye karar verdi. Tina Turner’ın başarılı taklidiyle ünlü cazcı Rachel Ferrell’in dikkatini çeken Buika, Blue Note Club ’te şarkı söylemeye başladı. Madrid’de ilk albümünü çıkarmasının ardından gelen başarı kendisini ikinci albümünde İspanyol Müzik Ödülleri ve Almanya’da Müzik Eleştirmenleri Ödülü sahibi olmasını sağladı. Tutkulu ve romantik tarzı ve benzersiz sesiyle şarkılar yazan Buika yapımcılar, prodüktörler, müzik eleştirmenleri ve hayranlarının soluksuz izlediği ve dinlediği iyi bir a cappella solisti olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.