Aşkın ve Shlomo Ensemble
2 Mayıs 2010 Pazar - 09:47     2.006 kez okundu.    
Aşkın ve Shlomo Ensemble

Aşkın ve Shlomo Ensemble

Uluslar arası müzik platformlarında tanınmış bir keman sanatçısı Shlomo Mintz, Aşkın Ensemble grubu ile birlikte CRR’de konser verecek.

Çok önemli orkestralarda solist keman olarak resital ve konserler gerçekleştiren Mintz, 4 Mayıs 2010 Salı saat 20:00’de CRR sahnelerinde müzikseverlerin huzurunda olacak. İsrail Senfoni Orkestrası müzik danışmanlığı görevi yanı sıra Maastrich Senfoni Orkestrası’nında şef direktörü (misafir) olarak görev yapmaktadır. Shlomo Mintz’e ev sahipliği yapacak olan dünyaca tanınmış Türk keman virtüozu Ali Cihat Aşkın, Aşkın Ensemble grubunu kurmasının yanı sıra Klasik Batı müziğine hizmetleri ile tanınmıştır. İTÜ Oda Orkestrası’nı kuran sanatçı İstanbul Oda Orkestrası ve İstanbul Filarmonia’nın da müzik direktörlüğünü yapmaktadır. 1968 yılında dünya gelen ‘bu toprağın kemancısı’ olarak anılan Aşkın, ilkokul yıllarında mandoliniyle nota bilgisi olmadan yaptığı bestelerle öğretmenlerinin ve ailesinin dikkatini çekti. Bir hafız- imam çocuğu olduğu evinde ve ailesinde müzikle uğraş veren hiç kimse olmamasına rağmen babasının büyük destekleriyle özel dersler alarak müziğe başladı. 11 yaşına geldiğinde İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda özel yetenekli çocuklar statüsünde Prof.Ayhan Turan’la keman eğitimine devam etti. 12 yaşında iken konservatuarda ilk resitalini, 16 yaşında iken İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile ilk orkestra konserini verdi. 1989’da konservatuardan mezun olduktan sonra Londra Kraliyet Müzik Koleji’nden solistlik diplomasını, 1993’te Londra City Üniversitesi’nden de master diplomasını aldı. 1998 yılında doçentlik ünvanını aldı. Türkiye’de çocukların keman eğitimine ilgi duymaları için başlattığı projede her ilden 20 çocuk keman sanatçısı yetiştirmeyi hedefledi. Bu projeden 8 – 17 yaş grubu keman çalan çocuktan oluşan Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) grubunu kurdu. Sanatçı halen İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı ve İTÜ İleri Müzik Araştırmaları grubunun eşbaşkanlığını da yapmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.