Aspendos Opera ve Bale Festivali Başlıyor
4 Haziran 2010 Cuma - 10:19     2.052 kez okundu.    
Aspendos Opera ve Bale Festivali Başlıyor

Aspendos Opera ve Bale Festivali Başlıyor

Tarihi ve turistik özellikleriyle her yıl yerli ve yabancı turist akınıyla kucaklaşan güzel ilçe Aspendos’ta 17.Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali 7 Haziran 2010 Pazartesi saat 21:00’de Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Halk Konseriyle açılıyor.

Açılış konserinde solist tenor Hakan Aysev ve beraberindeki ‘Üç Soprano’ Funda Ateşoğlu, Çiğdem Önol ve Esin Talınlı birbirinden güzel aryalar, napoliten şarkılar ve türküler söyleyecekler. Konserde şef Hakan Kalkan yönetiminde Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası sanatçılara eşlik edecek. Repertuarda yer alan eserler arasında ‘Carmen’ ve ‘La Traviata’ operalarından seçme eserler, ‘My Fair Lady’, ‘Gökte Yıldız Ay Mısın?’, ‘Amigos Para Siempre’, ‘O Sole Mio’ bulunuyor. Festival açılış konserinin ardından 8 Haziran – 1 Temmuz 2010 tarihleri arasında Aspendos Antik Tiyatro su’nde yerli, yabancı sanatçı konuklarını ağırlayarak 8 müzikal etkinlikle müzikseverleri bir araya getirecek. Aspendos Tiyatrosu M.S 2.yüzyılda Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Aspendos, diğer adıyla Belkıs Köyü, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunmaktadır. Mimarı Zenon olan Aspendos Açık Hava Tiyatrosu dünyanın halen en iyi akustik mimarisine sahip yapısıdır. Tiyatronun akustik özelliği; sahnenin ortasına bir metal para atıldığında meydana gelen tınının hiç azalmadan tiyatronun en üst katlarına aynı frekansta ulaşmasıdır. Tarihi Aspendos Tiyatrosu’na bu tarihi ve mimari özelliğinden dolayı her yıl akın akın yerli ve yabancı turist ziyaretçi olarak gelmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.