Asya- Avrupa Oda Orkestrası’ndan Cumhuriyet Konseri
26 Ekim 2013 Cumartesi - 15:12     1.662 kez okundu.    
Asya- Avrupa Oda Orkestrası’ndan Cumhuriyet Konseri

Asya- Avrupa Oda Orkestrası’ndan Cumhuriyet Konseri

On altı kişiden oluşan yaylı çalgılar topluluğu Asya- Avrupa Oda Orkestrası, şef Serdar Yalçın yönetiminde 27 Ekim 2013 Pazar günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde ‘Cumhuriyet’ konseriyle açılışını gerçekleştirecek.

‘Cumhuriyet’ konseri repertuarında bestelenmiş Atilla İlhan şiirlerinden, Şehnaz Longa’ya, Çökertme’den, Puccini eserlerine, Tosca’nın opera eserlerinden Asya- Avrupa Oda Orkestrası’nın kurucusu olan Halil Turgay’ın ‘Karadeniz’ adlı bestesine kadar geniş bir repertuarla hem Cumhuriyet kutlamalarını hem de açılış heyecanını müzikseverlere yaşatacaklar. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletinin çağdaş değerlere uygun şekilde yönetilmesi için devrimlerle oluşturduğu hür ve demokratik yönetim biçimidir. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin açılmasıyla beraber Milli Egemenlik anlayışı üzerine yeni bir devlet kurulmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın sona erdikten Osmanlı İmparatorluğu’nun saltanatına son verdikten sonra gerçekleşen Lozan Barış Antlaşması’ndan itibaren rejimin adı ‘Cumhuriyet’ olarak konulmuştur. TBMM’nin 1 Kasım 1922 yılından itibaren yürürlüğe koyduğu 308 numaralı kanun ve kararname ile Osmanlı İmparatorluğu’nun ve padişahlık yönetiminin kaldırılması sağlanmıştır. 4 Kasım’da Sadrazam Tevfik Paşa ile son toplantılarını gerçekleştiren Osmanlı Hükümeti idareyi bıraktığını ve istifa ettiğini Mustafa Kemal Atatürk’e beyan etmiştir. 7 Kasım’da Babıali’de yayını süren Osmanlı Devleti’ne ait resmi gazete olan Takvim-i Vekayi kapatılmıştır. ‘Halife’ unvanı ile Osmanlı’nın başında bulunan VI. Mehmet Vahidettin 10 Kasım günü bir İngiliz zırhlı gemisiyle hayati güvencesi olmaması nedeniyle Malta’ya sığınmıştır. TBMM’nin halifeliği Abdülmecit’e devretmesinden kısa bir süre sonra halifelik müessesesi de lağvedilmiş ve bunun üzerine tüm Osmanlı hanedanı yurtdışına çıkmıştır. İsviçre’nin Lozan kentinde 1923 yılında Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Yunanistan, Japonya, Bulgaristan, Romanya, Belçika, Portekiz, Yugoslavya ve TBMM temsilcilerinin bir araya gelerek imzalamış oldukları barış antlaşması ile tüm ülkeler Anadolu’da gerçekleşen kurtuluş  mücadelesinin başarı ve zaferle sonuçlanmasına da tanıklık etmiştir. Lozan antlaşmasının içeriğinde Anadolu’da bir Ermeni devletinin kurulmasının engellenmesi, kapitülasyonların kaldırılarak ülkeye giren yabancıların hakları nın sınırlandırılması, Türkiye’nin Yunanistan dahil olmak üzere Avrupa ülkeleriyle ekonomik, siyasi ve hukuki sorunları çözmeyi kapsamaktadır. Lozan görüşmeleri Atatürk’ün emriyle baş temsilci olarak atanan İsmet İnönü  önderliğinde yapılmıştır. Türk- Yunan sınırları, Boğazlar üzerindeki haklar, kapitülasyonların kaldırılmasıyla İstanbul’u ve tüm Anadolu’yu terk edecek olan azınlıklarla Türkiye karanlık çağdan, aydınlığa doğru Cumhuriyet’in ilanıyla yol almıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.