Avrupa Caz Sahnesi’nden Konuklar Aksanat’ta
15 Şubat 2013 Cuma - 11:00     2.439 kez okundu.    
Avrupa Caz Sahnesi’nden Konuklar Aksanat’ta

Avrupa Caz Sahnesi’nden Konuklar Aksanat’ta

Tuba ve Saksafon çalan Norveç’li Caz ikilisi Daniel Herksdal ve Marius Neset 26 Şubat 2013 Salı günü saat 20:00’de Aksanat Çok Amaçlı Salon’da caz severlerle bir araya gelecekler.

İskandinavyalı ünlü tuba virtüözü Daniel Herksdal aynı zamanda vizyonu çok geniş besteciler arasında sayılmaktadır. Avrupa Müzik sahnelerinde son 10 yıldır fırtınalar estiren saksafonuna hakimiyetiyle kıvrak ve duygulu üflemeleriyle nam salan Marius Neset, Daniel Herksdal’la alışılmadık bir ikili oluştursalar da konserlerindeki müthiş teknik ama aynı zamanda hüzünlü, komik, lirik olabilmeyi başarabilmiş ilgiyi yüksek tutan ikililerden biridir. Marius Neset, Kopenhag Konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra 2011 yılında caz alanında prestijli bir ödülün sahibi olmuştur. Jazz Kamikaze adını verdikleri gruplarıyla Asya, Avrupa, Kuzey- Güney Amerika ve Afrika’da konserler gerçekleştiren Marius Neset, 1960 yılında dünyanın en iyi saksafoncusu olarak anılan Jan Garbarek’ten sonra gelen en yetenekli saksafoncu olarak müzik otoritelerince söylenmektedir. Daniel Herksdal, Kopenhag Konservatuarı Tuba bölümünde master derecesinde eğitim almıştır. 2010’da ilk albümünü çıkaran sanatçı Oslo’da caz gruplarında serbest olarak çalışan bir müzisyendir. Norveç’in başkenti Oslo, aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Dünyanın en pahallı şehirleri arasında bulunan Oslo, Kopenhag ve Stockholm’den sonra İskandinav ülkeleri arasında dördüncü büyük şehri olarak bilinmektedir. Norveç tarihinde Oslo kenti, 1049 yılında yaşam alanı olarak kurulmuştur. Bin yıl öncesine ait Hristiyanlara ait kalıntılar bulunan şehirde çıkan yangınlar nedeniyle büyük zarar görmüştür. Oslo kentinin ilk adı Kristiania (Christiania) olarak Norveç Kralı 4. Christian tarafından verilmiştir. Kentin geçirdiği 14.yangından sonra 1624 yılında şehir yeniden inşa edilmiş, koya inşa edilen limanlarla ticaret ve kültür merkezi haline gelmiştir. 1814 yılında Danimarka’yı birliğinden ayıran kral Oslo’yu yeniden başkent ilan etmiştir. Bugün kentte bulunan kraliyet sarayı, Oslo Üniversitesi, Oslo Borsası, Parlamento Binası ve Ulusal Tiyatro o dönemde inşa edilmiş seçkin mimarisiyle göze çarpan örneklerden biridir. 1925’de Oslo adını alan kent iklim bakımından ‘dünyanın en garip iklimi’ sıfatını almaktadır. Kuzey ülkesi olmasına rağmen ılık ve nemli bir hava hakimdir. Atlas Okyanısı üzerinden gelen Golfstream akıntıları soğuk havayı kırarak, sıcaklığın düşmesini engellemektedir. Kışın ülke genelinde karlı bir hava hakimdir. Oslo’nun başkentliğini yaptığı Norveç NATO’ya üye ülkeler arasındadır. Azalan ve yaşlanan bir nüfus yoğunluğuyla mücadele eden ülkede işgücü eksikliği yaşanmaktadır. Ülkenin kıyı kesimlerindeki petrol rezervlerinin zenginliği ve Avrupa’daki balıkçılık ticaretini elinde tutması açısından da söz edilmektedir. Norveç halkı iklimi ve ekonomik rahatlığı nedeniyle sakin ve rahat insanlardır. İngilizce anadil kadar etkinlik göstermekte olup, ülkede hemcinslerin evlenmesi yasal hak olarak sunulmuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.