Avrupa Korosu
16 Aralık 2009 Çarşamba - 10:51     3.422 kez okundu.    
Avrupa Korosu

Avrupa Korosu

2010 yılının Avrupa Kültür ve Sanat Başkenti İstanbul tarihi, coğrafi zenginlikleriyle dünyaya yüzyıllardır adını altın harflerle kazımış bir şehirdir.

İnşa edilen plazaların, gökdelenlerin, rezidansların arasında tarihin duvarlarına dokunduğumuz ve hissettiğimiz Beyoğlu’nda 1976 yılında Alman bir grubun kurduğu ‘Alman Şan Derneği’ çalışmalarına başladı. 1991 yılında Fransız şarkıcı grubunun da katılmasıyla adını İstanbul Avrupa Korosu’ olarak değiştiren topluluk ileriki yıllarda çeşitli uluslardan şarkıcıların katılımıyla büyüdü. Tünel’deki Alman Okulu ’nun yüksek tavanlı, mermer merdivenli, yüksek ahşap kapıları ve merdiven demirleri işlemeli sımsıcak mekanında çalışmalarını sürdüren koro 2010 yılına bir dizi konser vermek ve turnelere doğru yola çıkmak üzere hazırlanıyor. Avrupa Korosu 100 kişiden oluşan bir mozaik grup. Halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu şefi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Koro şefliği öğretim üyesi olan sanatçı Gökçen Koray Avrupa Korosu’nu çalıştırıyor. Koronun korepetitörlüğünü Sergei Gavrilov yapıyor. Moskova Üniversitesi Piyano ve Koro şefliği bölümü doktora mezunu olan sanatçı Almanya ve Romanya’da birçok başarılı konsere imza atmış. Bu yıl konser programından Eskişehir’den, Almanya’ya kadar yoğun programları bulunan Avrupa Korosu müzikseverlere yepyeni sürprizlerle dolu bir program hazırlıyor.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.