Aya İrini’de Büyük Kutlama
25 Haziran 2010 Cuma - 10:05     2.489 kez okundu.    
Aya İrini’de Büyük Kutlama

Aya İrini’de Büyük Kutlama

Uluslar arası İstanbul Müzik Festivali 30 Haziran 2010 Çarşamba akşamı saat 20:00’de Topkapı Sarayı’nda Aya İrini Müzesi 1.Avlu’daki muhteşem konser ve havai fişek gösterileriyle son bulacak.

Seksen kişilik klasik dönem çalgılarındaan oluşan orkestra saraylarda icra edilen müzik repertuarıyla Klasik Müziğin dev bestecisi Haendel’in ölümsüz bestelerini seslendirecek. Bestecinin İngiliz kraliyet ailesi için bestelediği tutku dolu, kusursuz, coşkulu bestelerini Herve Niquet şefliğinde büyük orkestra seslendirecek. Ülkelerinden Le Concert Spirituel (Büyük Kutlama) turnesi için yola çıkan orkestra Shangai ve Versailles saraylarındaki konserlerinden sonra 30 Haziran akşamı Topkapı Sarayı’nda konser verecekler. Büyük besteci George Frideric Haendel 1685 yılında dünyaya gelen Alman vatandaşı müzisyen, opera, kantat, oratoryo bestecisi ve müziğiyle hiçbir ülkenin temsilcisi olmamayı başarmış uluslarası nitelikte bir sanatçıdır. Ancak 42 yaşında bir sebeple İngiliz vatandaşı olarak yaşamını sürdürme kararı almıştır. Babasının tüm karşı çıkma çabalarına rağmen gizlice klavikord’la tavernalarda geceleri çalışan Haendel kentin en büyük kilisesinin orgcusu ve besteci Zachau’dan dersler almaya başladı. Babasını da azmiyle yürüdüğü yolda razı eden dev besteci kısa zamanda keman, obua, org ve klavsen çalmayı öğrendi. 1702 yılında Halle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne babasının isteği üzerine devam eden Haendel 1703 yılında Hamburg Operası’na kemancı ve besteci olarak atandı. 1705 yılına geldiğinde sanatçı henüz 19 yaşında iken ‘Almira’ adlı operasını besteledi. Çok genç yaşta müziğe çok ciddi hizmetler vererek uluslar arası alanda da adını duyuran Haendel, yine kendi gibi büyük bir besteci olan Johann Sebastian Bach’ın hayranlığını kazandı. Kraliyet Müzik Akademisi’nin yöneticiliğini yapan besteci birbirinden güzel operalar, konçertolar, oratoryolar besteledi. Yapıtlarıyla kraliyet ailesini gözyaşları içinde kendisini ayaklarda alkışlatan ve 1753 yılında görme duyusunu tamamen yitiren dev besteci 1759 yılında gözlerini hayata tamamen kapattı.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.