Aydın Büke’den Ezber bozan bir ‘Mozart Biyografisi’
21 Nisan 2013 Pazar - 13:30     2.903 kez okundu.    
Aydın Büke’den Ezber bozan bir ‘Mozart Biyografisi’

Aydın Büke’den Ezber bozan bir ‘Mozart Biyografisi’

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Flüt sanatçılarından, tanınmış biyografi yazarı Aydın Büke’nin ‘Mozart Biyografisi’ kitabı yeniden raflardaki yerini aldı.

Kitap, Mozart’ın yaşamı üzerine yanlış bilinen ve gerçek dışı söylentileri düzeltmek, müzikal yaşamına ve anlayışına ışık tutmaktadır. 2006 yılında gerçekleşen ilk baskısından sonra 3.basımı yapılan eseri daha önce edinemeyenler için de kaçırılmaz bir fırsat olmuştur. Hayatına dair birçok kitap yazılan Mozart’ın yaşamını dönemleri ve kronolojik sırasıyla ele alan Büke, biyografi yazarlığındaki ustalığını göstererek okuyucuyu sıkıntıya sürükleyecek ağırlıktan kaçınmıştır. Büke’nin Schumann ve Chopin üzerine yazdığı biyografilerde çok yönlü yaklaşımlar ve kendine özgü yorumlara rastlamak mümkündür. Yazar, bestecinin babası Leopold’e özel bir duygu atfederek Mozart’ın hayatını sıradan bir bilgi formundan çıkarıp, daha ilginç, daha düşündürücü ve öğretici bir hale getirmektedir.  Örneğin, ünlü bestecinin ‘Saraydan Kız Kaçırma’ eserini anlatırken zaman zaman hikayeyi bir kenara bırakıp, eserin dönemi hakkında bilgi vermektedir. Yazar, Mozart’ın etkilendiği dönem hakkında bilgi verirken okuruna tarihsel bilgi de aktarmaktadır. Büke, Mozart’ın ‘Don Giovanni’ eserini incelerken teorik müzik bilgisiyle okura anlaşılabilir bilgiler de vermektedir. 1958 İstanbul doğumlu olan Aydın Büke’nin müzik tarihi üzerine beş kitabı bulunmaktadır. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Devlet Konservatuarı’nın flüt bölümünden mezun olmuştur. Avusturya’da 3 yıl daha müzik eğitimi alan Büke, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın açmış olduğu sınavı kazanarak flüt sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştır. Orkestradaki görevine halen devam etmektedir. TRT Radyolarında Klasik müzik programları hazırlayan sanatçı 2003- 2010 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde Müzik Tarihi öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Büke halen Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Müzik Tarihi öğretim üyeliği yapmaktadır. Wolfgang Amadeus Mozart, 1756- 1791 yılları arasında yaşamış Klasik müziğin en etkili ve en üretken bestecilerinden biridir. Gençlik yıllarında bir çok Avrupa ülkesini gezen büyük besteci Münih, Paris, Londra, Viyana, Mannheim, Prag, Zürih gibi şehirlerde konserler vermiştir. Londra’da arkadaş olduğu ve kendisine esin kaynağı olan sanatçı Johann Christian Bach’tır. Seyahatlerinin sonunda çiçek hastalığına yakalanan Mozart, Salzburg’ta bir yıl sinlendikten sonra İtalya’ya gitmiştir. Bu dönemde üç opera besteleyen ünlü bestecinin Türk tarihi nde de önemli bir yeri vardır. Türklerin Avrupa’da tanındığı yıllarda Mehter müziğinin ritminden etkilenen besteci ‘Ronda alla Turca’ (Türk Marşı)’yı besteler. ‘Saraydan Kız Kaçırma’ operasının hikayesi ise Topkapı Sarayı’nda geçmemektedir. Hikaye Akdeniz kıyılarında bir yazlık konak ta yaşanmaktadır. Ancak operanın hikayesi Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde bulunan Akdeniz toprakları nda geçmektedir. Besteciliğinin yanı sıra birçok solo konser veren Mozart, bu konserlerden büyük bir finans elde etmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.