Ayla Erduran’la Yeniden
23 Mayıs 2010 Pazar - 10:23     2.351 kez okundu.    
Ayla Erduran’la Yeniden

Ayla Erduran’la Yeniden

Ünlü keman sanatçımız Ayla Erduran geçtiğimiz yıl Topkapı Sarayı’ındaki solo konserinde aniden rahatsızlanmış ve konser programlarına ara vermişti.

Sanatçı bu yıl ilk konser programını 26 Mayıs 2010 Çarşamba günü Sabancı Müzesi’nde The Seed’de gerçekleştirerek, yeniden hayranlarına merhaba diyecek. Konser programında Haendel, Çaykovski, Grieg ve Alneniz’in eserlerine yer verecek. Sanatçı İstanbul doğumlu, 4 yaşında Karl Berger’le keman eğitimine başladı. İlk resitalini 10 yaşındayken Saray Sineması’nda verdi. Paris Ulusal Konservatuarı Keman bölümünü 1946- 1951 yılları arasında başarılı bir dereceyle bitirdi. Paris’te Benedetti ve Benvenuti, ABD’de İvan Galamian ve Zino Francescatti gibi önemli keman eğitmenleriyle çalıştı. İlk önemli konserini ABD Newark’ta büyük orkestrayla verdi. Daha sonra Polonya’da Varşova Filarmoni Orkestrası eşliğinde solo konserini vererek Avrupa’daki kariyerini genişletti. 1957- 1958 yılları arasında akademik çalışmalarını sürdürerek Moskova Konservatuarı ’nda David Oistrakh’la çalıştı. Tüm Avrupa, Güney Amerika, Kanada, Afrika, Ortadoğu, ABD, Rusya, Azerbaycan ve ülkemizin pek çok şehrinde yurtiçi konserler ve turneler gerçekleştirdi. Sanatçı ünlü besteci Ulvi Cemal Erkin’in Keman Konçertosunu, bestecinin yönetiminde Brüksel’de ilk olarak seslendirdiğinde bu başarılı çalışmayı izleyenler arasında Belçika Kraliçesi Elizabeth’te bulunmaktaydı. 1963 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Ortadoğu konserinde solist keman olarak görev yaptı. 1965 yılında Londra’da Albert Hall’da gerçekleştirdiği keman konçertosu konseri BBC tarafından canlı olarak yayınlandı. 1971 yılında sanatçı Ayla Erduran Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Hayat hikayesi Evin İlyasoğlu’nun kaleminden ‘Ayla’yı Dinler misiniz?’adlı roman biyografiyle yayınlandı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.