Ayşe Özbekligil
30 Eylül 2009 Çarşamba - 12:33     13.798 kez okundu.    
Ayşe Özbekligil

1972 yılında İzmir Devlet Konservatuarına giren Ayşe Özbekligil, Engin Eralp ve Aziz Gürerk ile çalıştı. 1982 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’na giren sanatçı Ruşen Güneş ile çeşitli oda müziği konserleri ve 1983 yılında ise İzmir devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde solo konser verdi.

1987 yılında A.B.D. Michigan State University’nin davetiyle Walter Verdehrber ile keman, Elsa Verdehrber, Ifu Wang ve Owen Carmen ile Oda Müziği çalışmaları yaptı. Kalamazoo Symphony, Lansing Symphony, Bettle Creek Symphony orkestraları ile çeşitli konserler veren sanatçı, Julliard Quartet ile Master Classes çalışmaları yaptı. 1988 New York Brooklyn College, Master Programı’ndan tam burs alarak Prof. Kawasaki ile keman çalışmaları, Itzhak Perlman ile Master Classes çalışmaları yapan Ayşe Özbekligil 1989’da Ege Oda Orkestrası’nın Concert Maister’i olarak Ruşen Güneş, Suna Kan ile birlikte çeşitli konserler, Ege Kentet olarak Ruşen Güneş ile çeşitli Oda Müziği konserleri verdi.

1992 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nda, 1993 yılında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda Concert Maister Muavini olarak görev yaptı ve aynı yıl Borusan Filarmoni, Akbank ve Karadeniz Oda Orkestraları ile concert maister olarak çeşitli konserlerde yer aldı.

1994 yılında Fransa Nice’e davetli olarak Ysaye Quartet ile 1 ay süre ile oda müziği kursu alan sanatçı 1997’de  A.B.D. New York Queens College, Aaron Copland School of Music’te tam burslu olarak Master’s Degree’ye kabul edildi. Aynı yıl Prof. Daniel Phillips ile keman, Orion Quartet ile Oda Müziği çalışmaları yapan sanatçı 1998’de New York School for Strings’te 1 yıl boyunca Suzuki teknik, filozofi ve eğitmen eğitimi konuşarında çalışmalar yaptı. 1999 A.B.D. New York Queens College, Aaron Copland School of Music’ten Master’s Degree alan Ayşe Özbekligil aynı yıl İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda Concert Maister muavinliği yaptı. Bilgi Üniversitesi’nde keman ve solfej dallarında öğretim görevlisi olarak 5 yıl çalışmış olan sanatçı halen İstanbul devlet Senfoni Orkestrası’nda Concert Maister görevini sürdürmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.