Aytunç Özer
8 Ekim 2009 Perşembe - 10:03     7.249 kez okundu.    
Aytunç Özer

1988 yılında İstanbul’da doğan Aytunç Özer, 2001 yılında Hamdi Demirci yönetimindeki Beşiktaş Musiki Derneği’ne girerek ilk müzik çalışmalarına başladı. Bu kurumda beş sene boyunca birçok konserde solist ve korist olarak görev yaptı ve Avni Anıl, Necdet Tokatlıoğlu, Erol Sayan gibi bestecilerin karşısında onların eserlerini seslendirerek takdirlerini kazandı.

2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Çalgı Bölümü Hazırlayıcı Birim Lise Devresine Kanun öğrencisi olarak kabul edildi. Lise devresinden birincilikle mezun olduktan sonra 2006 yılında aynı bölümün yüksek kısmına devam etti. Kanun çalışmalarını sırasıyla Nevzat Sumer, Yrd. Doç. Ayşegül Kostak Toksoy ve Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu ile sürdürdü. Kurumun görevlendirmesi ile çeşitli konser ve etkinliklerde görev aldı. Bunların en önemlileri ise Oğuzhan Balcı’nın şefliğinde İTÜ TMDK Oda Orkestrası ile Türkiye ve KKTC’de gerçekleştirilen konserlerdir.
2005-2006 sezonunda kısa bir süre Serap Mutlu Akbulut idaresindeki TRT Türk Sanat Müziği Gençlik Korosunda erkek ses olarak görev yaptı. Daha sonra Türk Müziğini dünyaya tanıtabilmek için farklı kültürlerin de tanınması gerektiği görüşünü benimsedi ve 2006-2007 sezonunda Koro Şefi Gökçen Koray yönetimindeki TRT Çoksesli Gençlik Korosuna girerek bas ses grubunda yer aldı. Üç sezon boyunca görev aldığı Gençlik Korosu ile birçok önemli konser gerçekleştirdi. Bu konserlerin başlıcaları 9 Kasım 2006’da Erol Erdinç’in şefliğinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra ile “Muammer Sun – Kurtuluş Film Müzikleri”, 19 Ekim 2007’de Alexander Rahbari şefliğinde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile “J.Sibelius – Kullervo Senfonik Şiiri”, 18-19 Nisan 2008’de Koji Kawamato şefliğinde ve Verda Erman solistliğinde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile “L.v.Beethoven – Koral Fantezi” ve 24 Ekim 2008’de Saim Akçıl’ın şefliğinde Tekfen Filarmoni Orkestrası ile İstiklal Marşımızın tarihi yolculuğunu anlatan “1 Güfte 12 Beste” isimli Cumhuriyet Konseridir.
Aytunç Özer, şan – opera alanına da büyük ilgi duymuş ve ilk şan çalışmalarına Olcay Kaylan ile başlamıştır. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı yarı zamanlı şan bölümüne girerek Çağnur Gürsan’ın eğitmenliğinde bu ilgisini kurumsallaştırmıştır.
Aytunç Özer, kanun çalışmalarını Yrd. Doç. Ayşegül Kostak Toksoy ile sürdürmekte ve aynı zamanda da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yarı Zamanlı Şan Bölümünde Çağnur Gürsan ile şan çalışmaktadır. Ayrıca Nisan 2008’den bu yana Emel Güntekin’in çalıştırdığı İTÜ Türk Müziği Korosu’nda kanun ile koropetitör olarak çalışmakta ve 2008-2009 Akademik Yılı itibarı ile de İTÜ Müzikbilimi Kulübü’nün aylık dergisi olan Porte’de yardımcı editör kurulunda görev yaparak bu dergiye sanat ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.