Bale ve Müziğin Dansı
24 Nisan 2010 Cumartesi - 11:16     2.443 kez okundu.    
Bale ve Müziğin Dansı

Bale ve Müziğin Dansı

Moskova Grand Klasik Bale Devlet Tiyatrosu, Bolşoy Tiyatrosu sanatçılarıyla birlikte 24- 25 Nisan 2010 Cumartesi ve Pazar saat 20:00’de CRR’de kendilerine özgün yorum ve yaratımlarıyla müzikal, ritmik ve dramatik bir bale gösterisi sunacaklar.

Bale; müziğin, estetikle buluştuğu ve görsel şölen haline geldiği önemli bir sanat dalıdır. Müziğin bir anlamda beden yoluyla dillenmesi, konuşmasıdır adeta. Klasik bestecilerin uzun dönemler öncesinde bestelediği baş yapıtları dinlerken, sahnede dans eden balet ve balerinler bir manzume anlatırlar. Dansın; müziğin yarattığı estetiğe itaati, ritmi yakalaması, kreşendolarda asileşen bedenlerin dekreşendolarda yumuşaması, bir flütün yada kemanın solosunda parmak uçlarında meltem rüzgarı hafifliğiyle uçuşan balet ve balerinler yüzyıllardır sanatseverlerin vazgeçilmez zevkleri arasında günümüze kadar gelmiştir. İlk olarak Rönesans döneminde Mim sanatçılarının sahnede herhangi bir koreografiye dayanmadan doğaçlama olarak ve müziksiz gerçekleştirdikleri Pandomim gösterileri Bale sanatının temelini oluşturur. Koreografili ve müzikli ilk bale denemeleri 1581 yılında Rönesans dönemi sanatına katkıları büyük olan ünlü Medici ailesinden Catherine Medici’nin sahneye koyduğu ‘Beaujoyeux’ bale suiti ile gerçekleşmiştir. İtalya’dan, Fransa’ya ardından 15.ve 16.yüzyılda tüm Avrupa’ya yayılarak ilgi ve destek gören bu müzikli dans sanatı 18.yüzyılda gerçek sanat formuna ulaşmıştır. Opera ile yollarını kesin sınırlarla ayıran Bale; müziğe sırtını dönememiştir. Aynı yüzyılda Rusya’da gelişimini tamamlayarak birçok başyapıtı günümüze kadar getirmeyi başaran Bale sanatı tüm dünyaya yayılmıştır. Kuğu Gölü, Fındıkkıran, Uyuyan Güzel bale eserleri içinde en önemlilerindendir. İtalya’da Rönesans dönemi nde doğuşunu gerçekleştiren Rusya; Bale sanatına dünya üzerinde damgasını vurmuş Ünlü Bolşoy Tiyatrosu ve Balesi ile 1776’da kurulduğundan bu yana çok önemli sanatçılar yetiştirmiştir. 24- 25 Nisan akşamı CRR’de Bolşoy solistlerinden Andrey Uvarov, Elena Andriyenlo, Ruslan Pronin Grand Klasik Bale gurubuyla beraber muhteşem bir gösteri sergileyecekler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.