Balkan Ezgilerinin Kralı Goran Bregoviç Zorlu’da
6 Mart 2014 Perşembe - 09:18     1.871 kez okundu.    
Balkan Ezgilerinin Kralı Goran Bregoviç Zorlu’da

Balkan Ezgileri nin Kralı Goran Bregoviç Zorlu’da

Balkan Halk Müziği’nin evrenselleşmesini sağlayan ve sevilen film müzikleriyle tanınan Bosnalı Sırp- Hırvat besteci Goran Bregoviç, 8 Mart 2014 Cumartesi günü saat 21:00’de Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde müzikseverlerle bir arada olacak.

1978 yılında ‘Nije Nego’ filmiyle başlattığı sinema ve tiyatro eserleri için müzik çalışmalarını başarıyla sürdüren  sanatçı müzikal kariyeri boyunca 12 albüm ve binlerce müzik sever hayran kitlesinin takip ettiği konserler serisi oluşturmuştur. 1994 yılında ‘Le Reine Margot’ filminden ‘En İyi Film Müziği’ Altın Palmiye ödülünü alan Goran Bregoviç, Can Dündar’ın yazıp yönettiği ‘Mustafa’ belgeselinin müzikleri ile Sezen Aksu ve Candan Erçetin’le yaptığı çalışmalarla ülkemizde de tanınmıştır.  1995 yılında ünlü film yönetmeni Emir Kusturica ile ortak çalıştığı ‘Undergorund’ ve ‘White Cat Black Cat’ filminin müzikleriyle Cannes Film Festivali’nden de ödül almıştır.  8 Mart 2014 Cumartesi günü Zorlu’da gerçekleştireceği konserde çingene müzikleri, elektro gitar, perküsyon ve rock aksanlarını kullanarak geliştirdiği sentezde müzik severlerin huzurunda olacak. Konserde kendisine Bulgar ezgilerini çoksesli olarak seslendiren çingene orkestrası ‘The Wedding & The Funeral Band’ eşlik edecek. Balkan Müziği, Balkan Yarımadası’nda yaşayan halkların yaptığı geleneksel müziğe verilen isimdir. Balkan Müziği, hareketli ve armonik açıdan zenginlikler içeren farklı hazlar veren bir müziktir. Halk oyunları festivallerinde sık rastlanan Balkan Müziği, Rumeli Türk Müziği ile benzerlikler taşımaktadır. Dünya etnik müziklerinin arasında melodileri ve yorumlarıyla kendini açık farkla belli eden ve karakteristikleri çok güçlü olan Balkan Müziği’nin geçmişi Hristiyanlık öncesi döneme rastlamaktadır. Slav gelenekleri, Doğu Roma (Bizans) ve Osmanlı öğelerinin bileşiminden oluşan Balkan Müziği, Anadolu’nun renklerini de içine katarak zengin bir kültürü oluşturmaktadır. Balkan Müziği, Anadolu kültürüne çok yakın olup, ülkemizde yaşayan çingenelerin de müziği aynıdır. Osmanlı İmparatorluğu ile kültürel bir geçmişi bulunan Balkan Müziği’nde diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak ritmik, ezgisel ve armonik farklılıklar bulunmaktadır. Gelişen iletişim araçlarıyla Balkan Müziği tüm sıcaklığı ve sevecenliğiyle Amerika ve Kuzey Avrupa’ya kadar ulaşmıştır. Ülkelerdeki müzisyenler Balkan Folk’una ait enstrümanları çalarak bu tarz müzik yapmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra Bulgaristan, Makedonya ve Macaristan’dan müzisyen gruplar doğu- batı sentezinde müzikler yaparak Balkan Müziği’ni tüm dünyaya tanıtmaya çalışmaktadırlar. Son 150 yılda yeni enstrümanları da Balkan Müziği’ne adapte eden müzisyenler eski şehir müzikleri ni derleyerek ‘rebetiko’ tarzını yaratmışlardır. Balkan Müziği’nin demirbaşı olan çalgılar arasında akordeon ve trompet gelmektedir. Bu enstrümanlara gitar, klarnet ve perküsyon eşlik etmektedir. Harikulade ezgileri içinde taşıyan müziklere bir çalgıcının önderliğinde başlanarak ardından diğer çalgılar eşlik ederek devam edilmektedir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.