Barış Manço Müzesi
30 Nisan 2010 Cuma - 10:17     3.092 kez okundu.    
Barış Manço Müzesi

Barış Manço Müzesi

Merhum sanatçı Barış Manço’nun Moda’daki köşkü hayranlarının ve halen şarkılarıyla doğup, büyüyen neslin ziyaret etmesi için müze olarak 9 Haziran 2010 Çarşamba günü Kadıköy Belediyesi katkı ve çalışmalarıyla açılacak.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün açılış tarihi öncesi tanıtımını yaptığı müzede sanatçının yurtdışı turne ve seyahatlerinde çeşitli ülkelerden getirdiği objeler ve özel eşyaları sergilenecek. ‘Oyuncak Müzesi’ ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren yazar- şair Sunay Akın müzenin dizaynını gerçekleştirdi. Unutulmaz şarkılarından ‘Arkadaşım Eşşek’, ‘Süper Babaanne’, ‘Domates-Biber-Patlıcan’ heykelleri ve plak objeli masaların üzerinde sergilenen ‘Adam Olacak Çocuk Köşesi’ şarkılarını hatırlatan ve ilgi çeken çalışmalardan biri olacak. 2 Ocak 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelen sanatçı müziğe Galatasaray Lisesi yıllarında başladı. Rock müziğinin ve Anadolu Rock akımının öncülerinden olan Manço’nun 200’ün üstünde bestesi bulunuyor. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra eğitimine Belçika Kraliyet Akademisi’nde devam eden sanatçı 12 altın ve bir platin plak ödülünün de sahibi. Besteleri ve kendine has giyim, davranış ve sahne uslubuyla tüm dünyayı gezen, konserler veren ve geniş bir hayran kitlesine sahip olan sanatçı şarkılarını sekiz dilde söyledi. Konya’nın ‘Karamanço’ aşiretinden gelen sanatçı ‘Çağdaş Çelebi’ olarak tanımlandı. Lise yıllarında babası vefat eden sanatçı Galatasaray yıllarında ‘Kafadarlar’ grubu ile müziğe başladı. Belçika’da ağabeyi Savaş Manço’nun yanında Resim, İç Mimari ve Grafik eğitimi alan sanatçı bir plak şirketiyle anlaşarak twist müziğinden rock’n roll tarzına geçiş yaptı. Ülkesine dönüşünde ‘Kaygısızlar’ grubunu kurarak Mazhar Alanson ve Fuat Güner isimli genç gitaristlerle çalışmaya başladı. ‘Kol Düğmeleri’ bu dönemde yazıldı ve hit’lerinin arasındaki yerini aldı. Moğollar grubu ve Kurtalan Ekspres Orkestrası’yla çalışmalarını sürdüren sanatçı Gülpembe, Nick the Chopper, Eurovision’a da katıldığı şarkı olan Kazma gibi hit parçalarını yaptı. 1994’te siyasete de atılan sanatçı Japonya’da verdiği konserlerle farklılığını bir kez daha ortaya koydu. Çocuklar için yaptığı TV programıyla sevgisini bir kat daha arttıran sanatçı 31 Ocak 1999’da geçirdiği kalp spazmı nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Sanatçı ardında unutulmaz şarkılar ve hatıralar bırakarak kendisini de ölümsüzleştirdi.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.