Barok Müzik Günleri Başladı
9 Ocak 2011 Pazar - 10:18     2.909 kez okundu.    
Barok Müzik Günleri Başladı

Barok Müzik Günleri Başladı

Her yıl Barok müziğinin tanıtımı amacıyla düzenlenen Akbank Sanat Barok Müzik Günleri bu yıl da 06 – 27 Ocak 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek.

 Açılış konserini yurtdışında da ülkemizi birçok festivalde başarıyla temsil eden Barok sanatçısı Hande Soner yapacak. 13 Ocak 2011 Perşembe günü döneme özgün çalgılarla ve kendilerine özgün kattıkları yorumlarla, 17 ve 18.yüzyıl İngiltere’sini canlandıran Eclipse Topluluğu yer alacak. Kelt arpıyla Joy Smith, viola ve blok flütte Layil Bar, kemanda Bjarte Eike’den oluşan Eclipse Topluluğu yoğun performanslarıyla Barok rüzgarlarını estirecekler. İngiliz Barok müziğinde geniş repertuarları bulunan grup, Kelt gelenekleri ne uygun müzikaller, İngiliz halk şarkıları, İrlanda Jig’leri, Purcell ve Barok ground’ları seslendirecekler. 19 Ocak 2011 günü İngilizlerin önemli barok lavtacı larından Lynda Sayce, 27 Ocak 2011 günü Belçika’dan Ensemble del Moianes ve B’Rock gruplarının başkemancısı Jorge Jimenez çeşitli performanslar sergileyecekler. Barok müzik, mimarisi ile paralel olarak 1600-1750 yılları arasında gelişmiş bir stildir. Portekiz dili nde ‘bozuk biçimli inci’ manasına gelen Barok (barocco) ayrıca Fransızcada ‘garip ve rahatsız eden düşünce’ şeklinde de tanımlanır. Barok müziğin en önemli özelliği yapısında kontrast kavramı nın bulunmasıdır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.