Barok ve Rönesans Döneminde Klasik Gitar
7 Eylül 2011 Çarşamba - 10:40     3.736 kez okundu.    
Barok ve Rönesans Döneminde Klasik Gitar

Barok ve Rönesans Döneminde Klasik Gitar

Klasik Gitar tarihçe olarak doğuşu çok eskilere dayanan ve her dönemde gitar biçim ve formunun evrimleşerek ancak benzerliklerini de kaybetmeyerek günümüze kadar ulaştığı bilinmektedir.

 Merak ve araştırma konusu olan gitarın tarihçesini Dr. Soner Uluocak iki önemli yapıtıyla ele aldı. Doruk Yayıncılık’tan çıkan Klasik Gitar Tarihi I ve II serileri Rönesans Döneminde Gitar (1536- 1600) ve Barok Dönemde Gitar (1600- 1750) kitaplarıyla Klasik Gitar tarihi ne ve buna ilişkin sorulara ışık tutuyor. Dr.Soner Uluocak 1975 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Üniversite yıllarından itibaren Klasik Gitar’a hem icra olarak hem de tarih olarak ilgi duymaya başladı. Kendi çabalarıyla gitarda belli bir noktaya gelen sanatçı ilk klasik gitar ustaları ndan 1917- 1999 yılları arasında yaşamış Can Aybars’tan dersler almaya devam etti. 1997 yılında yine ülkemizin önemli klasik gitar ustalarından Ahmet Kanneci ile tanışarak çalışmalarını başarıyla sürdürdü. Yurtiçi ve yurtdışında gitar workshopları ve ustalık sınıfları na iştirak ederek, dünyadaki birçok klasik gitar ustasıyla da çalışarak konserler, radyo, TV programları gerçekleştirdi. 2003 yılında Gazi Üniversitesi  Müzik Eğitimi Ana Bilim dalında Yüksek Lisans, 2008 yılında ise Doktorasını verdi. Dr. Soner Uluocak halen Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Gitar bölümü öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.