Batı Yakasının Hikayesi Opera ve Balesi
25 Mayıs 2011 Çarşamba - 10:06     2.738 kez okundu.    
Batı Yakasının Hikayesi Opera ve Balesi

Batı Yakasının Hikayesi Opera ve Balesi

Ünlü müzikal Batı Yakasının Hikayesi (West Side Story) Antalya Devlet Opera ve Balesi’nce sahneye başarılı bir çalışma ile uyarlandı.

 5 Şubat 2011’de prömiyeri sergilenen müzikalin koreograf ve rejisörlüğünü Mehmet Balkan, sahneye konuluşunu ise Lale Balkan üstlendi. Orkestra şefi Hakan Kalkan, koro şefi Caner Ruhselman ve Krastin Nastev. Başarılı çalışmanın dekorlarını Tayfun Çebi, kostümlerini ise Funda Çebi hazırladı. Eserin bale rejisi nde asistanlığı Esra Taner, eser reji asistanlıklarını ise Toygarhan Atuner ve Reyhan Süme paylaştı. William Shaekspeare’in  Romeo ve Juliet adlı meşhur aşk hikayesinden esinlenilen ve müzikal için yazılan Batı Yakasının Hikayesi ilk kez 1957 yılında Winter Garden Theatre’de sahneye konuldu. 732 kez sahnelenen eser ilk turnesi için yola koyuldu. Tüm Avrupa ve Amerika ülkelerinde yoğun beğeni ve ilgi toplayan müzikal 1961 yılında sinemaya uyarlanarak, daha geniş bir kitleye sunuldu. 6 milyon dolar maliyetiyle gerçekleşen ve müzikal filmlerde devrim niteliğinde olan eser 10 dalda Oscar ödülüne de layık görüldü. En İyi Film, Yardımcı Erkek Oyuncu, Yardımcı Kadın Oyuncu, Görüntü Yönetmeni, Çevre Düzenlenmesi, Kostüm, Özgün Müzik, Ses, Kurgu gibi dallarda sinemanın önemli ödüllerinden Oscar’ı başarılarıyla kucakladı. ’Gee, Officer Krupke’, ‘I Feel Pretty’, ‘Jet Song’, ‘Cool Boy’, ‘A Boy Like That’, ‘Maria’, ‘Tonight’, ‘Somewhere’ müzikalin unutulmaz hit parçaları olarak dünya şarkı listelerinde ön sıralarda yeraldı. Batı Yakasının Hikayesi’nde bir şehrin Batı yakasında yaşayan ve birbirine rakip çetelere mensup iki gencin büyük aşkı anlatılıyor. Leonard Bernstein’ın sinemaya uyarladığı hikayenin başrollerinde dönemin ünlü aktristi Natalie Wood yer almış ve büyük beğeni toplamıştı. Eserin operaya uyarlanmış şekli de bir o kadar anlamlı ve izlenmeye değer.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.