Bavyera Radyo Oda Orkestrası Konseri İş Sanat’ta
21 Mart 2013 Perşembe - 11:10     2.109 kez okundu.    
Bavyera Radyo Oda Orkestrası Konseri İş Sanat’ta

Bavyera Radyo Oda Orkestrası Konseri İş Sanat’ta

Çok yönlü müzikal yetenekleri ve karizmatik kişiliğiyle tanınan İsveç’li klarnet virtüozu Martin Fröst 2 Nisan 2013 saat 20:00’de İş Sanat’ta bir konser gerçekleştirecek.

1997 yılı Cenevre Yarışması’nda birincilik alan 2003 ve 2005 yıllarında BBC’de 3 Yeni Nesil sanatçı seçilen Martin Fröst, zarif ve bir o kadar da güçlü tonlamaları, dinamik tekniğiyle dünyaca önemli orkestraların aradığı müzisyenlerden biridir. Klarnet için yazılmış eserlerle kalmayan yenilikler ve yaratıcılığı da ön planda tutan sanatçı geniş repertuarıyla Münih’in önemli müzik topluluklarından Bavyera Radyo Oda Orkestrası ile İş Sanat’ta vereceği konserde Mozart, Schubert ve Mahler’den konçertolar sunacaklar. Orkestra şefi ve müzik direktörü Radoslaw Szulc’un yönetimindeki orkestra bugüne kadar Mischa Maisky, Lang Lang, Sabine Meyer, Julian Rachlin gibi seçkin solistlere eşlik etmişlerdir. Avrupa’nın saygın konsermaysterlerinden olan Radoslaw Szulc Philarmonia ve Londra Senfoni orkestralarının  düzenli konuk şeflerinden biridir. Bavyera bölgesi Almanya’nın Güneydoğusu’nda yer almaktadır. Ülkenin en büyük eyaletidir. Başkenti Münih olan eyaletin başlıca şehirleri Nürnberg, Augsburg, Bamberg, Regensburg, Würzburg’tur. Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’ya komşu olan eyaletin tarihte yaşayan ilk halkı Kelt topluluklarıdır. Romalı’ların sıkıştırması üzerine ayakta kalmaya çalışan halk 5.yüzyılda Germen’lerin saldırısıyla Romalı’ların etkisinden kurtulmuştur. 7. Ve 8. Yüzyıllarda Hristiyanlığı kabul eden Bavyera’lılar uzun süren savaşların ardından 1800 yılında Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Fransa ile müttefik olmayı kabul eden Bavyera’lılar topraklarını genişleterek Fransa İmparatoru Napolyon’la ilişkilerini zayıflatmışlardır. O dönemden sonra Bavyera’da parlementer sisteme geçilerek ilk anayasa çıkarılmış vergi reformu başlatılmıştır. 1871’de özerkliklerini koruyarak Alman İmparatorluğu’nun yönetimine giren Bavyera 20. Yüzyıla kadar siyasi karışıklar içinde yaşam sürmüştür. II.Dünya Savaşı’nda Amerika işgali altında kalan Bavyera 1948 yılında Almanya’nın bir eyaleti haline gelmiştir. Bavyera, Ren ve Mein ırmaklarının birleştiği, Tuna nehrinin kuzey ve güneyi ayırdığı orta yükseklikteki dağlar ve yüksek platolarla çevrelenmiş bir bölgedir. Bavyera’da büyük ev kümelerinden oluşan taş ve ahşap döşemeli sıra evler bulunmaktadır. Eski Frank köyleri ne ait olan bu yapılar  turizslerin çok ilgisini çekmektedir. Halen surlarla korunan cüce ortaçağ kasabaları özellikle Nürnberg, Rothenburg, Nördlingen’de bulunmaktadır. Ancak Bavyera’nın ortaçağ kasabalarının en güzeli Rothenburg olarak belirtilmektedir. ‘Kızıl Kale’ anlamına gelen Rothenberg kasabasında 16. Ve 17. Yüzyılda çok iyi mimarlar yetişmiş ve şahane binalar inşa etmişlerdir. Ayrıca Rothenburg’ta ortaçağ döneminin izlerini taşıyan işkence aletlerinin bulunduğu müze de gezilmeye değer yerlerdendir. Pazar Meydanı, Konsüller İçecek Evi, Siebers Kulesi, Eski Demirhane, Röder Köprüsü gitmişken gezilecek görülecek yerlerden bir kaçıdır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.