BBC’de ‘Yılın Genç Müzisyeni’ Bir Türk
19 Mayıs 2010 Çarşamba - 09:53     2.450 kez okundu.    
BBC’de ‘Yılın Genç Müzisyeni’ Bir Türk

BBC’de ‘Yılın Genç Müzisyeni’ Bir Türk

İngiltere’nin en önemli basın-yayın kuruluşu BBC’nin 32.sini düzenlediği ‘Yılın Genç Müzisyeni’ yarışmasında birinciliği kazanan 16 yaşındaki Türk sanatçı Lara Ömeroğlu ülkemizin adını bu önemli yayın kuruluşundan dünyaya duyurmayı başardı.

Tüm dallarda 300 yarışmacının arasından ilk etapta piyano dalında 25 kişinin arasında olan Ömeroğlu gerçekleşen final gününde birinciliğe sahip çıktı. Müzik eğitimine çok küçük yaşlardan beri Londra’da devam eden Lara, L.W Beethowen ve F.Chopin’in eserlerini başarıyla seslendirdi. Piyano eğitimine 6 yaşında, viyola eğitimine ise 8 yaşında başlayan Lara, Londra’da dünyaya geldi. British Broadcasting Corporation (BBC) İngiltere’de kraliyet desteğiyle yayın yapan tüm dünyada da önemli bir medya kuruluşudur. 1922 yılında kurulan BBC kraliyete bağlı yönetim kurulu ile 1972 yılına kadar ülkede tekel yayıncı olarak görev yaptı. Merkezi Londra’da bulunan yayın kuruluşu Avrupa’da düzenli olarak ilk renkli TV yayını nı 1967 yılında başlattı. Radyo alanında ticari yayınlar (reklam ) izni çıkmasıyla başka radyolar açılması üzerine BBC’nin tekel olması ortadan kalktı. Ancak BBC hükümetin resmi radyosu olarak kalıp, ticari hiçbir yayın, politik hiçbir görüş veya taraf olma kuralları dışına çıkamadı. BBC gelirleri radyo ve TV alıcılarından gelen yıllık rühsat vergilerinden sağlanmakta olup, hiçbir finansman girişimine açık değildir. BBC News, Türkçe olarak her gün belli zaman dilimlerinde NTV ve NTV Radyo’da yayınlanmakta ve yayınları ülkemizden de takip edilen köklü bir yayın kuruluşu olarak yayın hayatına devam etmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.