Beden Müziği ve Caz
12 Ekim 2012 Cuma - 10:12     1.982 kez okundu.    
Beden Müziği ve Caz

Beden Müziği ve Caz

Akbank Caz Festivali etkinlikleri kapsamında 9 – 14 Ekim 2012 tarihlerinde ‘Beden Müziği ve Caz’ temasında Amerikalı ‘beden müzisyenleri’ Çağdaş Sanat Atölyesi nde

cazın ortaya çıkış temaları ve cazın tarzları ile kendi çalışmalarından oluşan sentezi katılımcılarla paylaşacaklar. Aynı akşam Nardiss’te bir konser gerçekleştirecek olan beden müzisyenleri Corposonic grubu ile caz vokalisti Elif Çağlar Muslu’yu sahnelerinde ağırlayacaklar. Beden müziği, tamamen insan vücudu ile yapılan koreografili bir kompozisyon yada doğaçlama çalışmalardır. Eller, kollar, bacaklar vurmalı çalgılar gibi kullanılır. Aynı zamanda ağızla yapılan beatbox’lar da  beden müziği içerisine girmektedir. 2008 yılında başlayan ve bu yıl 5.si yapılacak olan Uluslararası Beden Müziği Festivali bu yıl ülkemizde gerçekleşiyor. İlk üçü Amerika’da, dördüncüsü Brezilya’da yapılan festivale Fransa, Hollanda, ABD, Brezilya, İspanya, Küba, Yunanistan, Moğolistan, İsveç, İspanya ve Türkiye’den 40’ın üstünde müzisyen katılıyor. Atölyelerde yetişkin ve çocuklara bedende yaratıcılık, keşfetme ve üretme ortamının daimi olarak sağlanması hedefleniyor. Ülkemizdeki beden müziği gruplarından Kekeça, başlangıcından itibaren Amerika ve Brezilya’daki tüm festivallere katıldı. 4.Uluslararası Beden Müziği Festivali’ne geçen yıl San Fransisco’da, 3.Uluslararası Beden Müziği festivaline de Brezilya’da Sao Paolo’da katılan grup, birbirinden keyifli atölye çalışmalarıyla kendilerine meraklılarından oluşan büyük bir katılım kitlesi yaratıyor. Kekeça grubu, 1- 6 Nisan 2012’de beden müziğinin kilometre taşlarından Sandy Silvia ile bir workshop gerçekleştirdi. Kanadalı beden sanatçısı, ‘perküsif sanatçı‘ Sandy Silvia, Türk müziği enstrümanlarından ney’le doğaçlama bir beden müziği gösterisi gerçekleştirdi. Aynı gösteride Kekeça grubu, Kanada’nın Quebec eyaletine özgü halk danslarını, Anadolu ezgileriyle harmanlayarak, kimi zaman seyirciyi de yerinden oynatan keyifli bir beden müziği gösterisi sundular. Beden müziği, çok eski tarihlere dayanan bir dans türüdür. Müziği duyulandan öte görünür kılar. Beden müziğine en bilinen örneklerden biri ise İspanyol Flamenco danslarıdır. Parmak şıklatarak, ayakları yere vurarak ve bedensel kıvrımları kullanarak müzik eşliğinde sevinçlerini, hüzünlerini, kızgınlarını anlatan Flamenco dansçıları bedenlerini müziğin ritmi içerisinde izleyenlerin anlayacağı şekilde dillendirirler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.