Beklenen İstanbul Müzik Festivali Programı
13 Nisan 2010 Salı - 09:58     1.780 kez okundu.    
Beklenen İstanbul Müzik Festivali Programı

Beklenen İstanbul Müzik Festivali Programı

Uluslar arası İstanbul Müzik Festivali 3- 30 Haziran 2010 tarihleri arasında 38.yılına girerken tüm müzikseverlerle birlikte yazı karşılayacak.

Festivale dünyaca tanınmış yıldız sanatçılar da katılıyor. Konuk Viyana Filarmoni Orkestrası ile beraber 600 kişilik yerli ve yabancı müzisyen festival programında hazır bulunacak. 21 etkinliğin yer aldığı festivalde, caz, klasik, oda müziği, resitaller, vokal müzikleri, senfoni orkestraları konserleri büyük ilgi görecek. Festival organizasyon komitesi konser mekanları arasında Süreyya Operası, Çinili Köşk, Aya İrini Kilisesi, Arkeoloji Müzesi gibi önemli tarihi zeminleri seçti. Gelenekten, yeni nesile, genç yeteneklere kadar zengin bir müzisyen kadrosunun bulunduğu festivalin açılış konseri 3 Haziran 2010 Perşembe akşamı Aya İrini’de Gürer Aykal’ın orkestra şefliğinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasıyla gerçekleşecek. Açılış konserinde Yalçın Tura ’nın ‘Onur ödüllü’ bestesi ‘Anadolu’dan’ın çalınmasının ardından henüz 13 yaşındaki çok genç keman virtüozu Evlin Hoxha Ganiyev’in seslendireceği keman konçertosuyla konser devam edecek. Festival programında büyük ilgi üzerine yine her yıl olduğu gibi ‘Konsere Doğru’ söyleşileri de yer alacak. Festivalde bu yıl romantik dönemin üç önemli bestecisi öne çıkarılıyor. Schumann, 200.doğum yılında anılan Chopin ve Arvo Part’ın başyapıtları festivalin ana temasını oluşturuyor. Yaşayan bestecilerden Arvo Part’ın ‘Adem’in Yakarışı’ adlı bestesi bu festivalde dünya prömiyerini gerçekleştirerek festivalin yankı bulmasını sağlayacak. Türkiye’de ilk konserini festival kapsamında gerçekleştirecek olan ‘besteci Schumann’ın en iyi yorumcusu’ Radu Lupu piyano konçertosu ile 5 Haziran’da Aya İrini’de olacak. Klasik müziğin yıldız isimlerinden Lang Lang 10 Haziran’da Gürer Aykal’ın şefliğinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde Haliç Kongre Merkezi ’nde konser sahnesindeki yerini alacak. 23 Haziran’da beklenen konser Viyana Filarmoni Orkestrası’yla Ricardo Muti’nin şefliğinde yine Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. 30 Haziran’da son konserin sunulacağı Aya İrini, Le Concert de Spirituel’in 18.yüzyıl görkemli saray kutlamalarını tasvir eden müzikleriyle ve o dönem çalgılarıyla 80 kişilik orkestra konseri yle muhteşem bir finale sahne olacak.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.