Beltango Quintet Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda
11 Aralık 2013 Çarşamba - 11:38     2.012 kez okundu.    
Beltango Quintet Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda

Beltango Quintet Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda

Ünlü besteci Astor Piazzolla eserlerini başarıyla yorumlayan ve Vietnamlı şefleri Lei Phi Phi ile Türkiye’ye gelen Beltango Quintet 27 Aralık 2013 Cuma günü saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR)’ nda bir konser gerçekleştirecekler.

CRR Senfoni Orkestrası ve Beltango Quintet’in ortak çalışması ‘Beltango Symphonico’ tango müziğine başta Astor Piazzolla olmak üzere güzel besteler vermiş tango bestecilerinden eserlerle unutulmaz bir gece yaşatacaklar. Geleneksel tango müziğini, Balkan müziğiyle harmanlayan Beltango, üç albüm ve DVD kayıtlarıyla çok başarılı orkestralar arasında yer almaktadır. Bugüne kadar dünyanın önemli orkestra şefleriyle, ünlü virtüözler ve solistlerle çalışan CRR Senfoni Orkestrası 1995 yılında bir ‘Opera Orkestrası’ olarak ilk konserini besteci Hacıbeyov’ ait ‘Arşın Mal Alan’ opereti ile gerçekleştirmiştir. Ünlü tango bestecisi Arjantinli bandeneon sanatçısı Astor Piazzolla, 1921- 1992 yılları arasında yaşamıştır. Annesi terzi, babası berber olan Astor Piazzolla’nin ailesi sanatçı iki yaşındayken Amerika’ya göç etmiştir. On yaşındayken tango orkestralarında bandoneon çalan Astor Piazzolla, tango kralı olarak tanınan Carlos Gardel’le çalışmaya başlamıştır. Burslu eğitim almak üzere Paris’e giden ünlü besteci, yaptığı oda müzikleri, senfonik eserler, bale müzikleri ve tango eserlerinde daima kendi stilinin içinde kalmıştır. Arjantin’e döndükten sonra tango müziğine yenilik getirmek için sekizli bir grup oluşturan besteci kendi stilini kabul ettirmeyi başarmıştır. O yıllarda ünlü olan iki tango grubuna 200’ün üzerinde beste veren Astor Piazzolla, Buenos Aires Üniversitesi’nde ilk tango konseri veren müzisyen olmuştur. Tiyatro toplulukları, plak şirketleri ve film müzikleri için siparişler almaya başlayan sanatçı La Scala Opera Orkestrası ve Paris Operası Yaylı Çalgılar Orkestrası ile konserler gerçekleştirmiştir. Günümüzde birçok prestijli senfoni orkestrası ünlü bestecinin bandoneon konçertolarını seslendirmişlerdir. Güneydoğu Asya’da bulunan Vietnam ülkesi Çinhindi yarımadasının da doğusunda yer almaktadır. Kuzey ve Güney Vietnam olarak ikiye ayrılmış olan ülke 1976 yılında Vietnam Cumhuriyeti olarak birleşmiştir. Deniz kıyısında dar ve uzun bir alana sahip olan ülke aynı zamanda dağlık bir bölgededir. Eğitimin 12 yaşına kadar zorunlu ve ücretsiz verildiği Vietnam’da mısır, pirinç, kahve, kauçuk, çay, mısır, kocadarı ve manyok yetişmekte olup elişleri de revaçtadır. Ülkenin arkeolojik tarihi 2500 yıl öncesine dayanmakta olup 4000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. 1.yüzyıldan, 10.yüzyıla kadar Çin egemenliği altında kalan Vietnamlılar 968’de özgürlüğünü ilan etmiştir. 19.yüzyılda Fransız sömürgesi haline gelen ülke milliyetçi ayaklanmalar gerçekleştirerek duruma karşı koymuştur. Ancak 1945 yılında Cumhuriyet ilan eden Vietnamlılar Amerika, Fransa ve Japonların baskılarıyla bir hayli savaşmışlardır. Ünlü Vietnam Savaşı Doğu Bloku ülkelerle birlikte hareket eden Kuzey Vietnam ve anti- komünist, ABD destekçisi Güney Vietnam arasında gerçekleşen bir savaştır. 1963- 1973 yılları arasında süren savaşta sadece 60.000 asker ölmüştür.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.