Berlin Operası’ndan Sevil Berberi
7 Temmuz 2010 Çarşamba - 10:07     3.472 kez okundu.    
Berlin Operası’ndan Sevil Berberi

Berlin Operası’ndan Sevil Berberi

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinin önemli organizasyonlarından 1.İstanbul Opera Festivali’nde 8 – 9 Temmuz 2010 Perşembe ve Cuma günü Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda temsillerin her zamanki saati 21:30’da Rossini’nin ünlü Sevil Berberi operası sahnelenecek.

Eser, tarihi Alman Operası’ndan İstanbul’a konuk olarak gelen opera sanatçıları tarafından seslendirilecek. Alman Operası (Deutsche Oper Berlin), Berlin’in en büyük ve Almanya’nın da ikinci büyük operasıdır. 1911 yılında Berlin- Charlottenburg’ta Heinrich Selling tarafından mimari çizimleri gerçekleşen opera binasının inşaası 1912 yılında tamamlanır. 7 Kasım 1912 yılında opera binasının açılış kutlaması Beethoven’ın Fidelio operasıyla gerçekleşir. 2300 kişilik seyirci kapasitesine sahip bina, 1943’te İkinci Dünya Savaşı sırasında atılan bombalar yüzünden yıkılır. Opera o dönemlerde Nazi yönetimini temsil eden bir kurum olarak görülür. Opera sanatçıları bu kanlı siyasete alet edilmenin huzursuzluğunu oluşturdukları bir anı defterine topluca anlatıp imzalarlar. Bunun üzerine opera müdürü ve bağlı sanatçı kadrosu, orkestra şefleri işlerinden atılır. Bazı önemli bestecilerin rejime karşıt olduğu gerekçesiyle eserleri çalınmaz ve oynanmaz. Ardından Nazi rejimine sadık bir kadro ve opera kurulur. Bombardımanların ardı arkası kesilmeyince Naziler tüm tiyatro ve operaların faaliyetlerini durdururlar. İkinci Dünya Savaşı sona erdikten ve tüm dünya hezimetin faturasını ağır biçimde ödeyerek yaralarını sararken Alman Operası ’da mimar Fritz Bornemann tarafından yeniden yapılmaya başlanır. Bina 1961 yılında Mozart’ın Don Giovanni operasıyla yeniden sanatseverlerin hizmetine girer.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.