Beste Tıknaz
28 Ağustos 2009 Cuma - 18:23     12.424 kez okundu.    
Beste Tıknaz

Müzisyen bir ailenin çocuğu olan Beste Tıknaz 1982’de İstanbul’da doğdu. 7 yaşlarında İ.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda Ani İnci ile beraber viyola eğitimine başladı.

 

Müzisyen bir ailenin çocuğu olan Beste Tıknaz 1982’de İstanbul’da doğdu. 7 yaşlarında İ.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda Ani İnci ile beraber viyola eğitimi ne başladı. Lisans bölümünün iki yıl arka arkaya en başarılı öğrencisi seçilince İstanbul Üniversitesi tarafından burs kazanan Beste Tıknaz; 2002 yılında lisans bölümünü, 2004 yılında ise yüksek lisans bölümünü bitirdi. 2006-2008 tarihinde büyük bir başarı göstererek Boston Konservatuarına tam burslu olarak kabul edildi ve Performance Diploma Bölümünden başarı ile mezun oldu.

 

 

Beste Tıknaz, eğitim hayatı boyunca pek çok başarılı ve ünlü müzisyen ile çalışma fırsatı yakaladı. Bu isimlerden bazıları şunlardır; Devlet sanatçısı R. GÜNEŞ, Prof. M. BUCCHOLZ, N. IMAI, Prof. T. MASURENKO, Y. BASHMET, M. KELLEY, M. THOMPSON, M. Ruth RAY, R. NOREN, L. MATCZYNSKI, R. TAPPING, B. PASQUER, B. GUIRANNA,  P. FARULLİ,  R. DİAZ, C. PHELPS, M. TENENBAUM olarak sayılabilir.

 

 

Sanatçı çok sayıda ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmıştır.; MTNA Young Concert Artists State ve Eastern Yarışmaları, ICMEC Yarışması (Altın Madalya), BO.CO. String Idol,  9 Eylül Üniversitesi ulusal viyola yarışması, BO.CO. Konçerto Yarışması.

 

 

Tıknaz halen yurtiçi ve yurtdışında çeşitli resitaller vermeye ve solist olarak orkestralar önünde yer almaya devam etmektedir. Aktif olarak oda müziği çalışmaları da yapan sanatçı ulusal ve uluslararası otoriteler ile bazı çalışmalara imza atmıştır. Sospiro Quartet, Kibele Quartet, Winsor Music Quartet’leri ile uzun süre çalışmalar yapmış, uluslararası arenalarda ülkemizi başarı ile temsil etmiştir.

 

 

CRR, AKM, İTALYAN KÜLTÜR MERKEZİ, İŞ SANAT gibi ülkemizin önemli merkezlerinde yer almasının yanı sıra BOSTON SYMPHONY HALL, BONN BEETHOVEN HALLE, HARVARD SANDERS TİYATROSU, CARNEGIE HALL (NY), BERLİN KONZERTHAUSE,  gibi uluslararası salonlarda da sanatını icra etmiştir.

 

 

 

Beste Tiknaz Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, Budapeşte Bahar Festivali, Bonn Beethoven Festivali, Berlin genç orkestralar festivali, 34. ve 36. Uluslararası viyola Kongresi, Applehill odamüziği festivali gibi çok önemli festivallere katılmıştır.

 

 

İ.Ü. Devlet Konservatuvarı Orkestrası ve CRR Senfoni Orkestrası viyola grup şefi olarak çalışmış olan Tıknaz; Akbank Oda Orkestrası ile Tekfen Karadeniz Filarmoni Solistleri üyesidir. Boston Conservatory, Boston Chamber Orkestrası ve Emmanuel Müzik Orkestralarında viyola grup şefi olarak çalışmış olan sanatçı, “Beste Tıknaz ve Barış Yıldızları” adı ile başlattığı program ile konserler vermektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.