BİFO’nun ‘Yüzyıl Döneminde İngiltere’ Konseri
2 Mart 2013 Cumartesi - 10:51     2.004 kez okundu.    
BİFO’nun ‘Yüzyıl Döneminde İngiltere’ Konseri

BİFO’nun ‘Yüzyıl Döneminde İngiltere’ Konseri

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) 7 Mart 2013 Perşembe günü saat 20:00’de Lütfi Kırdar Uluslar arası Kongre ve Kültür Sarayı’nda İngiltere’den iki ünlü ismi ağırlıyor.

İngiltere’nin ünlü orkestra şeflerinden James Judd ve ‘korkusuz’ sıfatıyla tanınan ünlü Alman çellist Daniel Müller- Schott Borusan Filarmoni eşliğinde sahne alacaklar. Dinleyicisi ile kurmuş olduğu entelektüel ve duygusal iletişimle genç kuşağın en iyi viyolonsel sanatçılarından Daniel Müller- Schott Japonya turnesinin ardından ülkemizde olacak. Sanatçı konuk şef James Judd yönetimindeki Borusan Filarmoni eşliğinde Elgar’ın ünlü bestesi Viyolonsel Konçertosu’nu seslendirecek. Ünlü şef James Judd bugüne kadar Berlin Filarmoni, Amsterdam Kraliyet Concertgebauw, Rotterdam Filarmoni, İngiliz Oda Orkestrası, Londra Senfoni, Kraliyet Filarmoni, Fransız Ulusal Orkestrası gibi önemli orkestralarla çalışmıştır. BİFO, James Judd yönetimindeki bu konserde besteci Vaughan Williams’ın ‘The Wasps’ uvertürünü, Delius’un ‘On hearing the First Cuckoo in Spring’ ve Elgar’ın ‘Enigma Varyasyonları’nı seslendirecek. Sir Edward Elgar 1857- 1934 yılları arasında yaşamış romantik stil besteci ve orkestra şefidir. Elgar’ın besteleri İngiltere’nin ve dünyanın klasik müziği repertuarlarında yer almıştır. İlk orkestra bestesi ‘Enigma Varyasyonları’ büyük sükse yaratmıştır. Oda müziği eserleri, oratoryolar, viyolonsel ve keman için konçertolar, koro eserleri (Gerontius’un Rüyası popüler eseridir) bestelemiştir. Bestelediği marşlardan biri İngiltere’nin gayriresmi marşı olarak seslendirilmektedir. Konserlerde seyircinin orkestra eşliğinde çalan marşa yüksek sesle eşlik etmesi de gelenek haline gelmiştir. 1942 yılında Elgar ‘Britanya Kraliyet Müzik Ustası’ unvanını almıştır. Elgar, İngiliz bir besteci olduğu halde müziğinin etkisi Avrupai tarzdaydı. Elgar kişilik olarak kendini İngiliz sosyetesine uzak görmüş, çağdaşı olan besteciler gibi akademik olarak yetişmemiş, kendi kendini yetiştirmiştir. Katolik olması ve alt sınıftan bir İngiliz vatandaşı olması konusunda çok hassas olmasına rağmen üst sınıf tan bir subay kızıyla evlilik yapan Elgar dinsel koro müzikleri ve marşlar üzerine dikkat çekici çalışmalar yapmıştır. 1914’te ses kayıtları nın ve gramafonun ortaya çıkmasıyla birlikte eserlerini mikrofonsuz akustik şekilde kayıt edilmesini sağlamıştır. İlerleyen yıllarda hassas mikrofonlar sayesinde orijinal seslere yakın kayıtlar elde edilmeye başlanmıştır. Elgar bu dönemde bir çok eserini stüdyo şefi olarak bizzat stüdyolara girerek kayıtlarını yapmıştır. Ölümünden sonraki yıllarda LP, kaset ve CD olarak sesleri iyileştirilen eserleri halen ilgiyle dinlenmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.