BİFO Van’a Yardım Konseri
2 Kasım 2011 Çarşamba - 11:22     3.280 kez okundu.    
BİFO Van’a Yardım Konseri

BİFO Van’a Yardım Konseri

Borusan Kültür ve Sanat Vakfı gelirini Van’daki depremzedelere bağışlamak üzere 17 Kasım 2011 Perşembe akşam saat 20:00’de Lütfü Kırdar Kongre Sarayı’nda Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın konserini sunacak.

 Konserin solisti ünlü piyanist Gülsin Onay olacak. Van ilimiz, ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan ve 2009 yılı verilerine göre nüfusu 1.050.000 kişi olan engebeli ve dağlık alanların oluşturduğu, yerleşim yerinin az bulunduğu bir kentimizdir. Toplam 12 ilçeden oluşan ilimiz, sert iklim etkisi altında olduğundan tarımsal elverişlilik arz etmemektedir. MÖ 7000 yıllarına uzanan tarihi ve Van gölü çevresindeki mezarlıklarda (Ernis) yapılan kazı çalışmalarında bronz ve demir dönemine ait bulgular edinilmiştir. Persler, Urartular, Medler, Selevkoslar, Ermeniler, Sasaniler, Partlar, Romalılar ve Bizanslıların hakim oldukları bu bölgeye daha sonra Müslüman Araplar sahip olmuş, ancak kısa müddet sonra yeniden Bizans’ın eline geçmiştir. Ermeni beylerin yönetiminde 11.yüzyıla kadar gelen il ve bölgesi Türkmenlerin ve Selçukluların yerleşmesinin ardından Akkoyunlular, Karakoyunlular, İlhanlılar ve Celayirliler gibi Türk boylarına yurt olmuştur. 16.yüzyılda son Müslüman kabilesi Safevi’ler de bölgeden uzaklaştırıldıktan sonra Van ilinde Osmanlı İmparatorluğunun hükümranlığı başlamıştır. Tarihi geçmişine bağlık olarak günümüza kadar farklı kültürlere ev sahipliği yapan Van’da Türk, Ermeni, Kürt, Arap halkları Osmanlı ve Arap geleneklerini sürdürmüşlerdir. İl halkının büyük yoğunluğu Türk, Emeni olup, köylerde Kürt kökenli vatandaşlar yaşamaktadır. Ancak 80’li yıllardan itibaren yaşanan terör olayları halkı Batı illerine göç etmeye zorlamıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.