Bir Anton Dvorak Akşamı
30 Ekim 2012 Salı - 20:34     1.993 kez okundu.    
Bir Anton Dvorak Akşamı

Bir Anton Dvorak Akşamı

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, 5 Kasım 2012 Pazartesi saat 20:00’de Borusan Quartet’le oda müziğinde dünyaca ünlü İsrail’li piyano virtüözü Itamar Golan’ı ‘Dvorak Akşamı’ nda konuk ediyor.

Oda müziğinde sayısız konserlerle yurtiçi ve yurtdışında birçok başarılı ve ödüllü çalışmalar yapan Borusan Quartet, Kadıköy Süreyya Operası’ndaki konserlerine düzenli olarak devam etmektedir. Borusan Quartet, 5 kasım akşamı İsrail’li Itamar Golan’la birlikte Çekoslovak Romantik dönem bestecisi Antonin Dvorak’ın Quartet ve Quintet’ler için Fa Majör ve La Majör tonlarda bestelediği eserleri sunacaklar. Antonin Dvorak, Türkçe okunuşuyla Anton Dıvorjak, 1841- 1904 yılları arasında Prag’da yaşamış Çek besteci, org ve keman virtüozudur. Prag Konservatuarı’nda profesör olarak görev yapan ünlü besteci, müziğinden etkilendiği Smetana’nın yönettiği Prag Ulusal Tiyatrosu’nda viyolacı olarak çalıştı. Beste yapabilmek için görevinden ayrılan Dvorak, bir yıl sonunda bestelediği 3 numaralı senfonisinden ödül aldı. Jüride yer alan Johannes Brahms’ın da takdirini kazandı. 1878 yılında ünü tüm dünyaya yayılan besteci, Brahms dışında Wagner ve Elgar gibi önemli bestecilerin desteğini aldı. Cambridge Üniversitesi’nden onursal doktora unvanı alan Dvorak, New York’ta bulunan Ulusal Müzik Konservatuarı’nın yöneticiliğine atandı. Üç yıl Amerika’da konservatuarda görevine devam eden besteci daha fazla vatan hasretine dayanamayarak, Prag Konservatuarı’na geri döndü. Amerika’da bestelediği ‘Yeni Dünya Senfonisi’nde Amerikan yerlilerinin melodik özelliklerini kullandı. 1901 yılında Prag Konservatuarı’nın yönetiminde 3 yıl kalabildi, geçirdiği ‘inme’ sonucunda hayata veda etti. En sevilen eseri 9.Senfoni ’dir. ‘Rusalka’ bestelediği on opera eserinin içinde baş yapıt sayılacak niteliktedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.