Bir Ayrılık Şarkısı: Mübadele- Cafe Aman İstanbul’da
22 Aralık 2013 Pazar - 10:21     2.223 kez okundu.    
Bir Ayrılık Şarkısı: Mübadele- Cafe Aman İstanbul’da

Bir Ayrılık Şarkısı: Mübadele- Cafe Aman İstanbul’da

Anadolu ve Rumeli havalarının unutulmaz ezgilerini yaşatan Cafe Aman, Maslak TİM Center’da 4 Ocak 2014 Cumartesi günü ikinci kez sahneleniyor.

İzmir, Girit, Trabzon, Selanik, Atine ve İstanbul ezgilerini Mübadele dönemindeki duygusal hikayeleri, ayrılıkları, aşkları, kavuşmaları anlatan, Kasap Havası ’ndan, Sirtaki ’ye, zeybekten, horona, karşılama’ dan, sirtoya dönemin dans ve kostümleri eşliğinde enfes bir sahne şovu gerçekleşecektir. Türk ve Yunan dört solist, 13 kişilik orkestra, 35 kişilik dansçısı ile toplam 52 kişilik bir kadroyla çok güzel bir çalışma sahnelenmektedir. Cafe Aman Her biri İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan eğitim almış Türk ve Rum müzisyenler den oluşan Cafe Aman İstanbul Orkestrası Rembetiko’nun yanı sıra repertuarında Anadolu Müzikleri, Bizans ve Osmanlı Müziklerine de yer vermektedir. Mübadele yılları 1923 yılında Lozan Barış Anlaşması’ndan sonra Türk ve Yunan vatandaşlarının zorunlu olarak kendi ülkelerine göç etmesi sürecidir. Lozan Mübadelesi de denilen uygulamaya maruz kalan Türk ve Yunan vatandaşlarına ‘mübadil’ adı verilmektedir. Mübadele yıllarında 1.200.000 Hristiyan, Rum ve Ortodoks Yunanistan’a, 500.000 Müslüman Türk ise Anadolu’ya göç etmiştir. Mübadele kapsamına farklı ırk ve dil alınmamakta olup tamamen din eksenli bir uygulamadır. Kavala, Drama, Girit, Vodina, Selanik ve Yanya’dan göçen Türk mübadiller çoğunlukla Balıkesir, Bilecik, Manisa, Adana, Çanakkale, Bursa, Mersin, Kocaeli, Kırıkkale, Tekirdağ, Samsun, Edirne ve İstanbul gibi illere iskan edilmiştir. Mübadele, Türk ve Yunan ekonomisinde yirmi yıl kadar sürecek ağır bir ekonomik krize yol açmıştır. Anlaşma öncesi Osmanlı Devleti Balkan Harbi (1912) ’nde ağır kayıplar yaşamış ve Balkanlar’da önemli bir toprak kaybına uğramıştır. Osmanlı tababetinde yaşayan ve birdenbire başka bir devletin azınlık nüfusu durumuna düşen Müslüman Türkler, Yunanlılar tarafından potansiyel bir tehlike olarak görülmüştür. Bu korku nedeniyle Yunanlılar Türk azınlıklara yoğun baskı, zulüm ve katliamlar yaşatmaktadırlar. 1922 yılında Yunan Ordusu, Anadolu’dan yenik ayrılmışlar ve artık Anadolulu Rumların can güvenliğinden endişe duymaktadırlar. Bunun üzerine 1.000.000’un üzerinde Anadolulu Rum Yunanistan’a göç etmiştir. Anadolu’dan gelen Rum göçmenler Yunanistan’da yaşayan Müslümanları zorla evlerinden çıkararak yerleşme sağlamaktadır. Lozan Barış Anlaşmaları sırasında bu sorunun da çözümüne yönelik bir çalışma gerçekleştirilerek mübadele anlaşması imzalanarak soykırıma doğru giden zulme bir son verilmiştir. Lozan kenti İsviçre’de Fransızca dili konuşulan bir kanton başkentidir. Cenevre Gölü kıyısında bulunan kentte şarap üretimi yaygındır. Aynı zamanda Uluslararası Olimpiyat Komitesi Merkezi de Lozan kentinde bulunmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.