Bir Caz Gitar Ustası ve Bir Caz Albümü : ‘Fituyuca’
23 Mart 2013 Cumartesi - 11:50     2.405 kez okundu.    
Bir Caz Gitar Ustası ve Bir Caz Albümü : ‘Fituyuca’

Bir Caz Gitar Ustası ve Bir Caz Albümü : ‘Fituyuca’

İstanbul Müzik Akademisi Elektro Akustik Caz Gitar eğitmeni ve Yıldız Teknik Üniversitesi Caz Gitar Ana Dalı Öğretim Görevlisi Yurdal Çağlar, tüm repertuarı kendi bestelerinden oluşan ‘Fituyuca’ albümünü 2013’ Ocak ayında caz severlerin beğenisine sundu.

2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Caz Gitar bölümünden mezun olan sanatçı okul döneminde Neşet Ruacan, Kamil Erdem, Selçuk Sun ve Cem Tuncer gibi caz müziğinin duayenleriyle çalıştı. Üniversite yıllarında kurduğu ‘Ela Kori Mu’ adlı grubuyla İstanbul Caz Festivali’ nin 1.Genç Caz Etkinlikleri’ne katıldı. Mezun olduğu yıl ‘Yurdal Çağlar Trio’ ile 16. Akbank Caz Festivali’ne katılan genç caz gitar ustası birçok konser ve festival etkinliklerinde yer almıştır. İlk kişisel çalışması olan  ‘Fituyuca’ albümü kendi bestelerinden oluşan farklı tınılarda on iki funky caz eserden oluşmaktadır. Canlı kayıtla gerçekleşen stüdyo çalışmalarında sanatçıya genç yeteneklerden oluşan kalabalık bir müzisyen kadrosu eşlik etmiştir. 1911 yılında kurulan Yıldız Teknik Üniversitesi Nafia Nazırlığının yetkisinde ‘Kondüktör Mekteb-i Alisi’ olarak açılmıştır. Türkiye’ nin en eski teknik üniversitelerinden olup Beşiktaş’ta Yıldız, Davutpaşa ve Ayazağa semtlerinde bulunan kampüslerde eğitim vermektedir. Okul, kurulduğu yıllarda Paris’te bulunan ‘L’ecole de Conducteur’ün müfredatını esas alarak tekniker (kondüktör) ihtiyacını karşılamak için eğitime başlamıştır. On yıl sonra ‘Nafia Fen Mektebi’ olarak adı değişen okulun eğitim süresi üç seneye çıkarılmıştır. Ülkede imar işleri nin ve teknik gelişmenin hızla artmasıyla 4 yıllık yüksek mühendislik bölümü açılarak okulun adı ‘İstanbul Teknik Okulu’ olarak değiştirilmiştir. İnşaat, makine, elektrik ve mimarlık alanlarında mühendisler yetiştiren okul Nafia’dan alınarak Maarif Vekaleti ne devredilmiştir. 1992 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi olarak adı değiştirilen üniversite günümüzde on fakülte, iki enstitü, yabancı diller yüksek okulu, meslek yüksek okulu ile 22000’i aşan öğrenci sayısı ile eğitim- öğretim hayatına devam etmektedir. Ülkemizin en köklü ve en iyi üniversitelerinden biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi pek çok devlet adamı, milletvekili, sanatçı, akademisyen, ekonomist, mühendis ve iş adamı yetiştirmiştir. Yıldız semti İstanbul- Beşiktaş’ta bulunmaktadır. Yıldız semti ve Yıldız Sarayı Beşiktaş ile Ortaköy sahillerine doğru inen koruluk ve yamaçlarda yerleşmiştir. 15 ve 16. Yüzyıllarda Osmanlı sultanlarının avlandığı, gezi ve piknik alanı olarak kullandıkları geniş arazilerde bahçe ve dutluklar bulunmaktadır. 1970 yılından itibaren Boğaziçi Köprüsü’ne bağlantı yolu olarak kullanılan Barbaros Bulvarı ve Yıldız Meydanı İstanbul trafiğinin en yoğun olduğu bölgeler arasındadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.