Bir İletişim Biçimi Caz
14 Mart 2010 Pazar - 12:44     2.009 kez okundu.    
Bir İletişim Biçimi Caz

Bir İletişim Biçimi Caz

Kendi ülkeleri İsveç dışında tüm Avrupa ülkelerinin müzikseverlerinin yakından tanıdığı ünlü piyanist Jan Lundgeren ve müzisyen arkadaşlarından oluşan Jan Lundgeren Trio caz grubu 19 Mart 2010 Cuma akşam saat 16:00’da Akbank Sanat’ta ilginç bir başlıkla ücretsiz workshop çalışması gerçekleştirecekler.

‘Bir İletişim Biçimi Olarak Caz’. Ülkelerinin folklorik motiflerini de işin içine katarak kuzey ülkelerinin caz anlayışını müzikseverlere sunacak olan grupta piyanoda Jan Lundgeren, kontrbasta Mattias Svensson, davulda Zoltan Csörsz bulunuyor. Workshop çalışmasının ardından saat 20:00’de ‘Europian Standarts’ ve ‘Swedish Standarts’ albümlerinden en sevilen eserlerini dinletecekler. Doğuş yeri Afrika olan Caz müziği halkların bir nevi iletişim biçimiydi. Halkın acılarını, sevinçlerini, isyanlarını doğaçlama ritm ve melodiler yoluyla birbirlerine iletme, anlatma, haykırma biçimi olan Caz müziği yıllar boyu anavatanı Afrika’dan kalkıp, Kuzey Avrupa ülkelerine ve tüm dünyaya yayılarak büyük, küçük herkesin müziği olmuş ve tüm kültürlerin folklorik müzik lerine kaynaşarak varolmuş, keyifle dinlenmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.