Bir Kontrtenor’dan Aşk Şarkıları
16 Şubat 2010 Salı - 10:46     3.102 kez okundu.    
Bir Kontrtenor’dan Aşk Şarkıları

Bir Kontrtenor’dan Aşk Şarkıları
İş Sanat’ 2010 konser etkinlikleri tüm canlılığıyla sürüyor. 17 Şubat 2010 Çarşamba akşam saat 20:00’de Kontrtenor Andreas Scholl ve piyanist ve klavsenist Tamar Halperin Purcell, Handel ve Haydn besteleri, halk şarkıları ve aşk şarkılarından oluşan dolu repertuarlarıyla kulakları dolduracaklar.

Bilindiği gibi erkek sesleri tenor, bariton ve bas olmak üzere 3 ana ses çeşidinden oluşur. Yine bu ses çeşitleri de kendi içlerinde bölünürler. Kontrtenor, tenordan daha ince ve kadın sesine yakın bir ses çeşididir. Kontrtenor seslerinin çıkışı 15. ve 16.yüzyıllarda baskıcı Katolik kilisesinin kadın sanatçıların sahneye çıkmasını yasaklamasıyla Kastrato yani küçük erkek çocukların erken yaşta eğitilerek tiz sesler inin kalıcılığının sağlanmasıyla soprano (en tiz kadın sesi) kalitesinde ses elde etmek amacından oluşmuştur. 19.yüzyıla kadar süren bu çalışma son olarak İtalya’da yasaklanmıştır. Kastratlar, kontrtenorların ataları olarak tarihteki yerlerini almışlardır. Kontrtenor’lar küçük gırtlak yapıları ve geniş göğüs kafesleriyle parlak ve saf tonları, ifade güçleriyle dinleyenleri büyüleyen tını yapısındadırlar.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.