Bir Tabunun Müzik’le Yıkılışı
29 Temmuz 2011 Cuma - 10:43     3.655 kez okundu.    
Bir Tabunun Müzik’le Yıkılışı

Bir Tabunun Müzik’le Yıkılışı

Almanya’da her yıl gerçekleşen Bayreuth Festivali’nde konuk olan İsrail Oda Orketrası besteci Wagner’in bir eserini seslendirecek.

 İsrail Oda Orkestrası şefi Paternostro repertuarlarında Mahler, Mendhelsson, Lizst gibi bestecilerin eserlerinin yanı sıra nasyonal sosyalist olarak İsrail ideolojisine karşı durmuş Alman besteci Richard Wagner’in de bestesini çalacaklarını açıkladı. Festival komite başkanı Katharina Wagner, İsrail Oda Orkestrası’nın kararına saygı duyduklarını ve bu zorlu kararda orkestraya gelecek tepkilere karşı kendilerinin de siper olacaklarını ve yıllardır süren düşmanca tabuları müzikle yıkacaklarını belirttiler. Almanya’nın Nazi yönetimi döneminde ülkelerinde yaşayan 6 milyon Yahudi’nin katledilerek soykırıma uğratıldığı tarihin bilinen en trajik konusudur. Tarihte bu soykırıma Holokost adı verilir. Holos sözcük anlamıyla komple, bütün, kaustos ise yanmış, köz olmuş anlamına gelmektedir. 1933 yılında Almanya’da yükselen ırkçı tutum ve nefret politikası ülkede yaşayan Yahudi, Slav, Leh, Çingene, savaş tutsağı, yaşlı, engelli ve hatta Nazi aleyhinde düşünen Almanlar da dahil olmak üzere sistemli katliama kurban edilmişlerdir. Adolph Hitler’in 1933 yılında görev başına gelmesiyle Yahudi hakları na çeşitli kısıtlamalar getirilmiştir. Bu kısıtlamaların ardından görevlerinden uzaklaştırılan, evlerinde atılarak getto adı verilen sığınaklarda toplu yaşamaya zorlanmasının ardından da, çocuk, yetişkin, yaşlı Yahudiler gaz odalarında idam edilmişlerdir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.