Boğaziçi Caz Korosu Süreyya Operası’nda
18 Ekim 2012 Perşembe - 11:01     2.825 kez okundu.    
Boğaziçi Caz Korosu Süreyya Operası’nda

Boğaziçi Caz Korosu Süreyya Operası’nda

Otuz beş kişilik kadrosuyla Boğaziçi Caz Korosu 19 Kasım 2012 Pazartesi günü saat 20:00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda müzikseverlere keyifli anlar yaşatacak.

Boğaziçi Caz Korosu, oldukça geniş bir repertuara sahip olup, cazdan, çağdaş müziğe, halk türkülerinin çok sesli düzenlemelerine kadar geniş bir müzik yelpazesi sunuyorlar. Koro, yurt dışında da başarılı ve ödüllü dereceleriyle kariyerine devam etmektedir. Avusturya’da düzenlenen bir koro yarışmasında (2008) ‘a capella’ , caz ve pop dallarında gümüş diploma ödülü aldı. Çin’de düzenlenen 6.Dünya Koro Olimpiyatları’nda (2010) dünya ikincisi, caz dalında ise dünya üçüncülüğüne hak kazandı. 2011 yılında yeniden katıldıkları Dünya Koro Yarışması’nda Dünya Şampiyonluğu, Dünya İkinciliği ve iki altın madalyayla evine döndü. Bu yıl Amerika’da düzenlenen 7. Dünya Koro Olimpiyatları’ndan ve Macaristan’da düzenlenen Cantemus 9.Uluslararası Koro Festivali’nden toplamda dört altın madalya sahibi olarak müzik tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Boğaziçi Caz Korosu, Çağdaş Müzik ve folklor, Pop, Caz ve a capella kategorilerinde önemli dereceler almış, başarılı ve seçkin üyelerden oluşan gruplarına 2012- 2013 sezonunda seçme başvuruları ile yeni sesler alacak. www.bogazicicazkorosu.com adresinden yayınladıkları seçme başvuru formu nu doldurarak başvuran korist adaylarının, uygunluk durumlarına göre seçilerek müzikal alandaki birikimlerini Boğaziçi Caz Korosu ile devam etme fırsatı tanımışlardır. A cappella, çok sesli müzik türü içerisinde enstrüman olmaksızın sadece insan sesiyle yapılan müzik türüdür. Sözlük anlamı ‘kilise tarzı’ demektir. Çoğunlukla kilise korolarında yaygın olarak kullanılmasına rağmen R&B, rock, pop ve caz müzik türlerindeki çalışmalarda da a capella tarzına rastlanmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.