Boğaziçi Üniversitesi Klasik Konserleri Sonbahar’da Başlıyor.
16 Ağustos 2013 Cuma - 10:09     1.983 kez okundu.    
Boğaziçi Üniversitesi Klasik Konserleri Sonbahar’da Başlıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Klasik Konserleri Sonbahar’da Başlıyor.

Albert Long Hall’de gerçekleşen ‘Boğaziçi Üniversitesi Klasik Müzik Etkinlikleri’ konserlerine 9 Ekim 2013 Çarşamba günü keman sanatçısı Charlie Siem ve piyanist Caroline Jaya- Ratnam’la devam ediyor.

Bu yıl ‘Verdi’nin 200.doğum yılı’ başlığıyla Şubat’ta başlayan etkinliklerine güçlü bir programla devam eden Boğaziçi Üniversitesi, ünlü piyanist Gülsün Onay’la ‘Tuşlarda Romantizm’, ünlü arp sanatçımız Şirin Pancaroğlu’nla ‘Arp Telleri Rengarenk’, Pekineller’le ‘Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler Konseri’ ile müzikseverleri ağırladılar. 23 Ekim’de ‘Bir Askerin Öyküsü’- Genco Erkal, 30 Ekim’de ‘İstanbul Wind Ensemble’ ve 6 Kasım’da ‘Bir Piyano Efsanesi’- Elizabeth Levonskaya ile devam edecek olan etkinlikler Albert Long Hall’de müzikseverleri ağırlayacak. Boğaziçi Üniversitesi’nin kuruluş hikayesi 1863 yılına ve Robert Kolej’e dayanmaktadır.  1971 yılına kadar ‘kolej’ olarak eğitim veren okulun adı çıkan kanun nedeniyle ‘lise’ olarak değiştirilmiştir. Bebek’teki kampüste erkek öğrencilere eğitim veren okul çift cinsiyetli eğitime geçmeye karar vermiştir. 1890 yılında Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ile birleşen okul Bebek’teki kampüsünü devlete bağışlayarak Boğaziçi Üniversitesi’nin temellerini atmıştır. Bugün Anadolu ve Avrupa yakasında çeşitli yerleşkelere sahip olan Boğaziçi Üniversitesi Albert Long konser salonu Rumeli Hisarı ve Bebek semti arasındaki ana yerleşkede (Güney Yerleşke) bulunmaktadır. Bunun dışında Kuzey Yerleşkesi, Uçaksavar Yerleşkesi, Hisar Yerleşkesi, Sarıtepe Yerleşkesi ve Kandilli Yerleşkesi bulunmaktadır. Kandilli Yerleşkesi’nde aynı zamanda Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü bulunmaktadır. 1868 yılında kurulan Kandilli Rasathanesi’nde Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde deprem mühendisliği, jeofizik, jeodezi ana bilim dalları ile astronomi, meteoroloji ve jeomanyetizma laboratuvarları bulunmaktadır. Jeodezi, yerkürenin modellenerek tespitler ve yeryüzü ölçümleri yapmayı sağlayan bir bilim dalıdır. Yerkürenin bölgelere göre değişim gösteren yerçekimini, dünyanın dönüş hızı ve şeklini, kutuplardaki durumu ve gel- git olaylarının zamana bağlı olarak yeryüzü üzerinde gösterdiği değişimleri ‘jeodezi bilimi’ hesaplar ve gösterir. Tümgök cisimleri gibi kendi ekseni etrafında dönen dünya, merkezkaç kuvvetinin de etkisiyle tam küreden ziyade ‘elipsoit’ olarak tanımlanmaktadır. Kutuplar arasındaki uzaklık ve ekvatorun çapı arasında binde üç oranında basıklık bulunmaktadır. Bu nedenle dünya tam yuvarlak değil elips biçimindedir. Uygulamalardaki kolaylık ve tarihsel gelenek nedeniyle yeryüzündeki topoğrafik yükseltiler deniz seviyesi üzerinden hesaplanmaktadır. Bu uygulamaya ‘jeoit’ adı verilmektedir. Yerkürenin iç yapısının homojen olmaması nedeniyle yerçekimi farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Örneğin jeoit hesaplamalarına göre Büyük Okyanus’ta + 85 metre ile Hint Okyanusu’nda – 106 metre ile bir sapma tespit edilmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.