Borusan Filarmoni Konseri’nde Grammy Ödüllü Sefarat Piyanist
15 Ocak 2014 Çarşamba - 07:26     1.699 kez okundu.    
Borusan Filarmoni Konseri’nde Grammy Ödüllü Sefarat Piyanist

Borusan Filarmoni Konseri’nde Grammy Ödüllü Sefarat Piyanist

Borusan Filarmoni Orkestrası 2013- 2014 Konser sezonunda birbirinden değerli müzisyenleri konser sahnesinde konuk etmeye devam ediyor.

Grammy ve sayısız Gramaphone ödüllü ünlü Amerikalı sefarat piyanist Murray Perahia, 16 Ocak 2014 saat 20:00’de Lütfi Kırdar Konser Salonu’nda bir konser gerçekleştirecek. Sanatçı, Schumann, Tüzmen, Erkin ve Saint- Saens’in bestelerinden oluşan repertuarla müzikseverlerin huzurunda olacak. İbranice’de ’ispanya’ anlamına gelen ‘sefarat’ İspanya dışında Portekiz, Kuzey Afrika, İtalya, Anadolu, İstanbul, Ege Adaları ve Bizans İmparatorluğu döneminden kalan Musevilerin ortak adıdır. Aşkenaz olmayan tüm Yahudiler, Sefarad’dırlar. Aşkenazlar, II.Dünya Savaşı sırasında Holokost (Yahudi Soykırımı) olaylarında kurban edilmişlerdir. Nazi Partisi lideri Adolph Hitler’in Nazi Almanya’sı döneminde 6 milyon Yahudi sistemli bir şekilde katledilmişlerdir. Nazilerin Sovyet tutsaklar, Polonyalılar ve eşcinsellerin de bulunduğu sistemli katliamlarında ölü sayısı 10- 11 milyon insanı bulmaktadır. Bir milyonun üzerinde Yahudi çocuk, iki milyon Yahudi kadın, üç milyon Yahudi erkek Holokost’ta öldürülmüştür. Nazi Almanlar, 40.000 kadar tesisi Yahudileri bir araya toplayarak kamplarda tutsak etmişlerdir. 1935 yılında ‘Nürnberg Yasaları’ ile sivil hakları elinden alınan Yahudiler, mal ve mülkleri ellerinden alınarak yüksek görevlerinden uzaklaştırılarak ‘getto’larda fakir ve sefil bir hayata zorlanmışlardır. ‘Lebensunweetws Leben’ yani ‘yaşamayı hak etmeyen canlılar’ olarak öldürülen Yahudiler, tıbbi deneylerde denek olarak kullanılmışlardır. Almanya’da soykırım yapmak için Alman bürokratik yapıları devreye girmiştir. İçişleri bakanlığı, mahalle kiliseleri ile doğum bilgilerini paylaşarak, Yahudileri tespit etmişlerdir. Posta kurumları, Yahudilerin adreslerine sürgün oldukları ve vatandaşlık haklarının kalktığına dair bilgi vermiştir. Alman Ekonomi Bakanlığı, Yahudilerin mallarına el koymuş ve Alman şirketleri Yahudi vatandaşlar ın işlerine son vermişlerdir. Alman üniversiteleri Yahudi öğrencilere diplomalarını vermemiş ve Yahudi öğretim görevlilerinin eğitim vermelerine engel olmuşlardır. Alman devletinin ulaşım organları Yahudileri ölüm kamplarına gitmek üzere trenlerle çok sağlıksız koşullarda yola çıkarmıştır. Alman ilaç firmaları denekleri Yahudilerden seçerek, diğerlerinin de krematoryumlarda infazı için inşaat ihalelerine girmişlerdir. Yahudi mahkumların üzerlerinden çıkan ticari metalar ve paralar Alman Milli Bankası’nca hortumlanmıştır. 1944 yılında Sovyetler tarafından kurtarılan Auschwitz ve Madjanek kamplarındaki Yahudilerden sonra Buchenwald kampındaki insanlar da Amerikalılar tarafından kurtarılmıştır. Bunlar gibi bir çok kampı kurtaran Amerikan, Sovyet ve İngiliz askerleri hatıratlarında bu denli büyük bir vahşetle karşılaşmadıklarını, akıl almaz derecede büyük bir insanlık suçu nun gerçekleştiğini belirtmişlerdir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.