Borusan Filarmoni ‘Konuk Şefi’ Ali Poyrazoğlu
22 Kasım 2012 Perşembe - 10:50     2.170 kez okundu.    
Borusan Filarmoni ‘Konuk Şefi’ Ali Poyrazoğlu

Borusan Filarmoni ‘Konuk Şefi’ Ali Poyrazoğlu

Borusan Filarmoni Orkestrası (BİFO) 2006’da başlattığı ve her yıl gelenekselleştirdiği ‘konuk şef’ konserinde bu yıl tiyatro oyuncusu Ali Poyrazoğlu’na şef değneğini veriyor.

Orkestra bu geleneği müzik alanında imkanları olmayan genç yeteneklere yurtdışında eğitim olanakları sağlamak amacıyla burs fonu oluşturmak için başlattı. 2006’da Borusan Holding Yön.Kur.Başk. Ahmet Kocabıyık’ı şef olarak konserine çıkaran orkestra, 2007’de Koç Holding Şeref Bşk. Rahmi Koç, 2008’de Bülent Eczacıbaşı, 2010 ve 2011’de stand- up ustası Cem Yılmaz’a şef değneğini sundu. ‘Konuk şef’ projesinde bu yıl 11 Aralık 2012’de Ali Poyrazoğlu’nun yöneteceği Borusan Filarmoni Orkestrası eşliğinde George Bizet’in ‘Carmen’ adlı eseri yer alacak. BİFO Onursal Şefi Gürer Aykal dün akşam The Marmara otelinde Ali Poyrazoğlu ile birlikte yaptıkları basın toplantısında projeyi ince detaylarına kadar anlattılar. Şef Gürer Aykal, Bizet’nin muhteşem eseri ‘Carmen’i ‘konuk şef’ Ali Poyrazoğlu’nun en ince nüansına kadar öğrendiğini ve bu büyük sorumluluk projesinde büyük bir disiplin, özveri ve ciddiyetle  çalıştığını belirtti. Konser açılışında kısa bir bölümü yönetecek olan Onursal Şef Gürer Aykal, şef değneğini eserin geri kalan kısmını yönetmek için sanatçı Ali Poyrazoğlu’na devredeceğini açıkladı. İki aylık titiz çalışmanın ardından Ali Poyrazoğlu basın açıklamasında genç yetenekler için gönüllü olduğu projede bir filarmoni orkestrasının ayakta kalmasının büyük fedakarlıklar gerektiğini de belirtti. BİFO bu projede elde edilen gelirlerin genç yeteneklere burs imkanı sağlamasının yanı sıra orkestra elemanlarına dünyanın en iyi ustalarının elinden çıkmış nadide enstrümanlara sahip olmasını sağlayarak başarılarını çoğaltmayı hedefliyorlar. Basın toplantısında en sık sorulan soru ‘konuk şef’lerin gerçekten orkestra şefliğini öğrenip, öğrenmedikleri sorusu oldu. Sanatçı Ali Poyrazoğlu verdiği yanıtta esprili yanıtta orkestra şefliğinin sadece değnek sallamak olmadığını, yöneteceği eserin nasıl ve neden yazıldığını, dönemin tarihini, bestecinin hayatını ve eser içindeki tüm müzikal terimlerini, nüanslarını ve şarkı sözlerini ezberlediğini belirtti. Orkestra partileri dışında üç solistin de şarkıları söyleyeceği ‘Carmen’ 11 Aralık 2012’de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu’nda saat 20:00’de müzikseverlerin huzurunda olacak.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.