Borusan Filarmoni Orkestrası ve ‘Beethoven Festivali’
7 Aralık 2013 Cumartesi - 11:44     1.672 kez okundu.    
Borusan Filarmoni Orkestrası ve ‘Beethoven Festivali’

Borusan Filarmoni Orkestrası ve ‘Beethoven Festivali’

2013- 2014 konser sezonunda Borusan Filarmoni Orkestrası sanat yönetmeni ve sürekli şefleri Sascha Goetzel’le yönetiminde 18 Aralık 2013 Çarşamba günü saat 20:30’da konuk keman sanatçısı Christian Tetzlaff’la birlikte Lütfi Kırdar Anadolu Oditoryumu’nda bir konser gerçekleştirecekler.

Ünlü besteci Beethoven’ın 1827 yılındaki vefatından sonra klasik müziğin akış yönü değişmiş, geride bıraktığı eserlerin ışığında başka büyük besteciler yetişmiş, büyük başyapıtlar bestelenmiştir. Ancak bu yapıtların çok azı Beethoven besteleri kadar etkileyici, heyecan verici ve güçlü olabilmiştir. Yaşamı ile ilgili anlatılanlar, övgü dolu sözler büyük bestecinin notaları kadar etkileyici olamamış ve hiçbir söz ve beste Beethoven’ı kendi eserleri kadar doğru anlatamamıştır. Borusan Filarmoni Orkestrası bu konser sezonunda ‘Beethoven Festivali’ başlıklı çalışmasında dünyadan konuk sanatçılarla müzikseverleri Beethoven’ın büyülü dünyasına davet ediyor. Konuk keman sanatçısı Christian Tetzlaff, yirmi yılı aşkın bir süredir başarılı müzik kariyerini devam ettirmektedir. İsveç Radyosu Senfoni Orkestrası, Berlin Filarmoni Orkestrası, Montreal Senfoni ve New York Filarmoni orkestralarında ünlü şeflerle başarılı çalışmalar yapan keman sanatçısı Diaposon d’Or (Altın Diyapozon) ve Midem Klasik Müzik Ödülleri’ne layık görülmüştür. Alman sanatçı Viyana, Napoli ve Los Angeles konserlerinden önce İstanbullu müzikseverlerle buluşarak Beethoven’ın bestelediği tek keman konçertosu olan Re Majör Op.61 numaralı eserini seslendirecek. Ludwig van Beethoven, 1770- 1827 yılları arası yaşamış Alman klasik müzik bestecisidir. Bonn’da dünyaya gelen Beethoven sekiz kardeşi gibi kendi de engelli bir çocuktur. İlk müzik öğretmeni olan babasının piyano eğitimi verirken küçük Beethoven’a karşı sert ve acımasız davrandığı bilinmektedir. Mutsuz bir çocukluk yaşamı geçiren sanatçı kilisede org çalarak aile geçimine katkıda bulunmuştur. Yeni bir iş bulmak ümidiyle Viyana’ya giden sanatçı Mozart’la tanışmak için her fırsatı yaratmıştır. Ancak annesinin ani rahatsızlığı nedeniyle Bonn’a dönen genç Beethoven, Mozart’ın ölüm haberiyle sarsılmıştır. Viyana’ya hayal kırıklıkları yla dönen besteci, büyük bir şans eseri ünlü besteci Joseph Haydn’la çalışmaya başlamıştır. Kendisindeki üstün yeteneği fark eden Haydn, ünlü bestecinin piyano alanında gelişmesini sağlamıştır. Ünlü besteleri 9.Senfoni,  5 piyano konçertosu, piyano, çello, keman konçertoları ve bestelediği tek opera olan ‘Fidelio’ önemli eserleri arasındadır. 9.Senfoni bugün Avrupa Birliği’nin marşı olarak seslendirilmektedir. Beethoven, son derece titiz çalışan bir müzisyen olarak bilinmektedir. Tekniği ve ifade gücü son derece güçlü olan eserlerinde Haydn ve Mozart’ın karakteristik prensipleri daima sezilmektedir. Tutkulu, dramatik eserleri emek dolu ve uzun bestelerden oluşmaktadır. Ömrünün son 26 yılını işitme problemleri ve sağırlıkla geçiren besteci müzik yaşamını hiçbir zaman bırakmamıştır. 9.Senfoni’sini sağırlık koşulları altında bestelemiştir. 56 yaşında hayata veda ederken cenazesinde 30.000 kadar insan bulunmuştur.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.