Boston’da Anadolu Hazineleri ve Ötesi Konseri
21 Kasım 2012 Çarşamba - 11:24     2.301 kez okundu.    
Boston’da Anadolu Hazineleri ve Ötesi Konseri

Boston’da Anadolu Hazineleri ve Ötesi Konseri

Tanınmış gitar virtüozu Cem Duruöz ‘Anadolu’nun Hazineleri ve Ötesi’ konseriyle Boston’da müzikseverleri yeniden hayran bıraktı.

17. Boston – Türk Kültür ve Sanat Festivali’nde gerçekleşen konserde düzenlemelerini kendisinin yaptığı Türk müziği eserlerinden ve Arjantin, Venezuela, İspanyol müziklerinden de eserler sundu. Cem Duruöz, müzik kariyerine ülkemizde gerçekleşen Uluslar arası Gitar Yarşması’ndaki birinciliğiyle başladı. San Fransisco Konservatuarı Yüksek Lisans bölümü mezunu olan sanatçı dünyanın önemli müzik okullarından Julliard School’da müzikal çalışmalarına devam etti. İspanya, Yunanistan, Japonya, Fransa, Peru, Arjantin, Bolivya, Polonya, Meksika, İngiltere ve ABD’nin seçkin konser mekanlarında çok başarılı konserler veren sanatçı halen Wesleyan Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmakta olup, dört kıtada konserlerini de sürdürmektedir. Başta İngiltere’de bulunan seçkin müzik otoritelerinden tam not alan ve ‘olağanüstü yeteneğe sahip bir müzisyen’ olarak adından söz ettiren gitar sanatçısı Cem Duruöz yurtdışında bir Türk sanatçısı olarak ülkemizi gururla temsil edeceğinin de altını çiziyor. Tarih hazineleri yle dolu Anadolu veya Küçük Asya, Asya kıtasının Karadeniz, Ege ve Akdeniz’le çevrelenmiş yarımadasıdır. Ülkemizin Asya kıtasında kalan bölümünün adı olan Anadolu, Asya ile Avrupa kıtalarının kesiştiği çok stratejik bölgelerden biridir. Cilalı Taş Devri’nde kurulan yeryüzünün en eski yerleşim yerleri Anadolu’da bulunmaktadır. Bu nedenledir ki Anadolu tarih öncesi zamanlardan beri medeniyetlerin kurulduğu en verimli bölgelerden biri olmuştur. Demir çağından sonra Sümer, Asur, Yunan, Hitit, Kelt, Lidya, Roma, Selçuklu, Bizans, Moğol ve Osmanlı uygarlıkları Anadolu toprakları üzerinde varlıklarını sürdürmüşlerdir. Hristiyanlığın doğduğu Anadolu toprakları Bizanslıların elinden 1071 Malazgirt Savaşıyla Müslüman Türklerin eline geçmiştir. Anadolu coğrafyası, Asya ülkelerinin özelliklerinden çok Avrupa kıtasının coğrafi özelliklerine sahiptir. Savaşlar, istilalar, fetihler nedeniyle Anadolu’nun Asya’dan çok Avrupalı ile münasebetleri gelişmiştir. Milattan önceki 1.ve 2.yıllarda Anadolu Dilleri kullanılmıştır. Hint- Avrupa dili olan Anadolu Dliieri arasında en tanınmışı ve yazılı belgeleri de bulunan Hititçe’dir. Anadolu’da çok uluslu bir yapı mevcuttur. Bu durum 20.yüzyıla kadar sürmüştür. 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından sonra tüm Anadolu Türk hükümetinin denetimi altına girmiştir. Bugün Anadolu’da yaşayan halk Türkçe konuşmaktadır. Türkçe ile Anadolu halkının tanışması ise Selçuklu hükümdarlığı dönemine rast gelmektedir. Anadolu’da Lazca, Gürcüce, Rumca, Hemşin ve Kürtçe konuşan halk toplulukları da bulunmaktadır. Anadolu’da yaşayan halkın büyük bir bölümü Müslüman’dır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.